• کد خبر: ۴۳۹۵۴
تغییر موضع اروپا؛

شورای حکام قطعنامه‌ای علیه ایران صادر نمی‌کند

خبرگزاری فرانسه و رویترز روز پنجشنبه ۴ مارس به نقل از منابع دیپلماتیک گزارش دادند نشست شورای حکام بدون اینکه قطعنامه‌ای در خصوص کاهش تعهدات برجامی ایران داشته باشد به کار خود پایان می‌دهد.

به گزارش عصرمالی، این در حالیست که پیشتر وزیر خارجه فرانسه گفته بود کشورهای اروپایی قطعنامه‌ای را علیه ایران در شورای حکام آژانس طرح خواهند کرد که از خروج تهران از پروتکل الحاقی ابراز تاسف خواهد کرد.

با این حال سه کشور اروپایی تصمیم خود را تغییر داده و طرح خود در خصوص صدور قطعنامه علیه ایران را پس گرفته‌اند.

در همین راستا روسای جمهوری ایران و فرانسه روز سه‌شنبه در یک گفتگوی تلفنی در خصوص آخرین وضعیت بازگشت به برجام و اجرای توافق هسته‌ای با یکدیگر گفتگو کردند. امانوئل ماکرون، رئيس جمهوری فرانسه در آن تماس تلفنی خواهان بازگشت ایران به تعهدات خود در برجام شده بود.

حسن روحانی روز چهارشنبه به کشورهای اروپایی توصیه کرده بود به سمت صدور قطعنامه علیه ایران در شورای حکام نروند. رئيس جمهوری ایران همچنین افزود: «عده‌ای که ادعای دوستی با ایران را دارند به دنبال طرحی علیه ما هستند. من به آنها و آژانس نصیحت می‌کنم رابطه خوب با ایران را تخریب نکنند. آژانس جای سیاسی کاری نیست. سه کشور اروپایی بدانند که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی جای بازی سیاسی نیست.»

نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در حالی از روز دوشنبه آغاز به کار کرده که بررسی برنامه هسته‌ای ایران و گزارش رئيس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در خصوص سفر خود به تهران و توافق با مقام‌های ایران یکی از مهم‌ترین موضوعات مورد بحث بوده است.

 

نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل: