• کد خبر: ۴۴۵۰۳

سازمان بورس برنامه‌ای برای دامنه نوسان متقارن ندارد/ شورای عالی بورس باید برای متقارن‌سازی بازار سرمایه تصمیم بگیرد

مدیرعامل فرابورس، حذف دامنه نوسان را رد و اعلام کرد: فعلا قرار نیست تغییری در دامنه نوسان ایجاد شود و سازمان بورس هم برنامه‌ای برای متقارن کردن دامنه نوسان ندارد.


به گزارش عصر مالی، علیرغم اینکه طی روز‌های اخیر سلاح ورزی عضو شورای عالی بورس از احتمال باز شدن تدریجی دامنه نوسان تا انتخابات پیش رو خبر داده و گفته بود: نگاه غالب این است که دامنه نوسان باید با یک روند تدریجی باز شود، سازمان بورس هم برنامه‌هایی در این رابطه دارد، اما مدیرعامل فرابورس در رابطه با دامنه نوسان گفت: بورس ایران را نباید با سایر بورس‌های دنیا مقایسه کنیم. مثلا در بعضی کشور‌ها دامنه نوسان باز است و یک نماد مثبت و منفی ۱۰۰ درصد نوسان می‌کند، ولی در این کشور‌ها سهم حقیقی‌ها ۲ درصد است و ۹۰ درصد دست حقوقی‌ها و هلدینگ هاست، که این افراد حرفه‌ای هستند. این در حالی است که در کشور ما ۱۰۰ درصد حقیقی‌ها حضور دارند و حقیقی‌هایی که سواد مالی درستی ندارند.

او در ادامه گفت: وقتی نقدشوندگی کاهش پیدا کند حضور بازارگردان‌ها افزایش پیدا می‌کند، اما باید توجه به تفاوت اقلیم داشته باشیم برای مثال در کشور ژاپن دو نوع بازار وجود دارد یکی بازار بازگردان‌ها و دیگری بازار بازارگردان‌ها و مردم است. در کشور‌های دیگر برای نمادی که با مشکل کمبود نقدینگی مواجه می‌شود، ۴ عدد بازارگردان وجود دارد.

هامونی بیان کرد: برای برداشتن دامنه نوسان یک سری پیش نیاز‌ها احتیاج است و اگر دامنه نوسان نداشته باشیم خیلی بهتر از داشتن دامنه نوسان ۱۰ درصدی است.

این مقام مسئول گفت: علت اصلی وضعیت فعلی بورس را باید در اقتصاد کلان و تصمیم گیری‌ها و سیاست ها‌ی کلان، بررسی کنیم، اما دامنه نوسان جزو ریسک‌های غیر سیستماتیک است.

او افزود: قرار نیست همیشه بازار بورس با دامنه نوسان نامتقارن باشد و این دامنه نوسان نامتقارن در کشور‌های محدودی اعمال شده است. سازمان بورس، برنامه‌ای برای متقارن کردن دامنه نوسان ندارد، ولی اگر بشود آن متغیر‌هایی که غیر اقتصادی هستند و روی تحلیل افراد تاثیر می‌گذارند را کنترل کرد برای بازار سرمایه بسیار خوب است.

هامونی ادامه داد: در شرایطی که هیجانات و متغیر‌های اقتصادی روی بازار سرمایه اثر می‌گذارد، شورای عالی بورس تمام تلاش خود را کرد که این عوامل را کنترل کند.

او تصریح کرد: بحث عرضه اولیه بدون دامنه نوسان، بحث مهمی است، با توجه به بحث حق تقدم‌ها می‌توانیم دو نوع عرضه اولیه داشته باشیم اول برای افراد حرفه‌ای و هلدینگ‌ها باشد تا این حرفه ای‌ها کشف قیمت کنند و بعد از کشف قیمت این عرضه اولیه را در اختیار مردم و سهامداران قرار می‌دهند.

هامونی گفت: با متقارن شدن بازار موافق هستم، ولی باید تصمیم متقارن سازی از طرف شورای عالی بورس گرفته شود و این دغدغه همه فعالان بازار سرمایه است که بازار سرمایه به سمت متقارن سازی برود.

نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل: