• کد خبر: ۴۴۵۱۴
گزارش اسفندماه شاپرک منتشر شد؛

رشد ۷۷ درصدی تراکنش اسفند ۹۹ نسبت به ماه مشابه ۹۸

بررسی تعداد تراکنش‌های اسفندماه حاکی از رشد قابل توجه خریدهای کارتی در اسفندماه ۹۹ دارد، به گونه‌ای که تراکنش‌ها از نظر ریالی ۷۷.۴۱ درصد نسبت به اسفند ۹۸ رشد داشته است.

به گزارش عصر مالی و به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا، خریدهای دم عید ایرانیان در روزهای پایانی اسفند ماه، تعداد و رقم تراکنش‌های شتابی را بالا برد. رشد قابل توجه خریدهای کارتی در اسفندماه نشان از بازگشت وضعیت عادی به بازارهاست. این می‌تواند خبر خوبی برای اصناف باشد اما این نگرانی را ایجاد کرده که افزایش شمار مبتلایان به کرونا در روزهای نوروز ناشی از همین موضوع عادی شدن مراودات در بازارها باشد.
تعداد تراکنش‌ها و رقم آنها در اسفند ۹۹ نشان می‌دهد که مردم در مقایسه با ماه قبل از آن و همچنین اسفند ۹۸ بیشتر خرید کرده‌اند و بازارهای کشور به وضعیت عادی نزدیک شده است.
براساس این گزارش، اسفند ۹۹ برخلاف اسفند ۹۸ که ویروس کرونا به‌تازگی در کشور شیوع پیدا کرده بود و باعث کاهش تعداد تراکنش‌های این ماه شده بود، با افزایش قابل توجهی در تعداد تراکنش‌ها روبه‌رو بودیم. این افزایش در تعداد تراکنش‌ها در حالی است که ما همچنان با شیوع ویروس کرونا دست و پنجه نرم می‌کنیم اما گویا دیگر مردم به حضور آن عادت کرده‌اند.
 بر اساس جدول‌ها نیز متوجه می‌شویم که در اسفند ۹۹، بیش از سه میلیارد و ۲۳۰ میلیون تراکنش با ارزش پنج هزار و ۸۲۲ میلیارد تومان در شبکه الکترونیک پرداخت‌کارت پردازش شده که نسبت به بهمن‌ماه رشد ۹.۹۴ درصدی در تعداد و ۱۴.۳۵ درصدی در ارزش ریالی داشته است.
همچنین تراکنش‌های اسفند ۹۹ نسبت به ماه مشابه سال ۹۸ از نظر تعدادی ۴۱.۶۴ درصد و ازنظر ریالی ۷۷.۴۱ درصد رشد داشته است که این آمار نیز قابل‌توجه است.

نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل: