• کد خبر: ۴۴۵۲۷
بررسی تغییر مالکیت های هفتگی بورس تهران نشان می دهد؛

حمایت حقوقی ها در سی و سه روز متوالی

هفته دوم معاملاتی سال ۱۴۰۰ در حالی با کاهش ۳.۵ درصدی بازدهی شاخص کل بورس همراه شد که در این هفته سهامداران عمده به خرید‌های خود ادامه دادند و توانستند نقدینگی را در زمین خود حفظ کنند. در این هفته حقوقی‌های بازار با خرید‌هایی که در هر روز انجام دادند و نهایت حدود ۲ هزار میلیارد تومان نقدینگی را به پرتفوی خود افزودند.

به گزارش عصرمالی، بازیگران عمده که عمدتا در قالب حمایت از بازار و بعضا خرید‌های دستوری به جمع آوری سهام و برچیدن صف‌های فروش تلاش کردند، در تمامی روز‌های هفته گذشته توانستند خالص خرید مثبتی در کارنامه خود ثبت کنند. به طوریکه با احتساب حمایت‌های این گروه از معامله گران، شاهد تداوم حفظ نقدینگی در زمین سهامداران عمده برای ۳۳ روز متوالی بودیم.

شنبه:


شروع معاملات دومین هفته کاری از سال جاری با ریزش ۰.۹ درصدی شاخص بورس تهران آغاز شد. در این روز سهامداران عمده با خالص خرید ۵۱۹ میلیارد تومانی مالکیت‌های سهام را از آن خود کردند. در این میان سهام دو گروه «محصولات شیمیایی» و «فلزات اساسی» در صدر خرید‌های حقوقی‌ها قرار داشتند.

یکشنبه:


روز یکشنبه شاخص کل بورس تهران با افت بیش از یک درصدی مواجه شد و به این ترتیب خالص فروش مثبت حقیقی‌ها برای سی‌امین روز متوالی بود. به طوریکه در این روز سهامی به ارزش بیش از ۴۹۰ میلیارد تومان از سبد سهامداران حقیقی به پرتفوی معامله‌گران عمده بازار سهام منتقل شد.

دوشنبه:


معاملات روز دوشنبه در شرایط روز‌های گذشته تکرار شد و افت قیمت‌ها همچنان تداوم یافت. بر این اساس در جریان معاملات این روز شاهد افت ۰.۵ درصدی نماگر اصلی بازار بودیم. در این روز نیز همچنان سهامداران عمده نقدینگی را در زمین خود حفظ کردند و خالص خرید ۳۵۲ میلیارد تومانی را رقم زدند. در این بین «بانکی‌ها» در صدر خرید‌های این دسته از سهامداران قرار داشتند. این در حالی است که به دنبال انتشار اخباری پیرامون افزایش نرخ سیمان، سهامداران خرد بازار به خرید سهام این گروه تمایل نشان دادند.

سه شنبه:


در جریان معاملات روز سه شنبه نیز همچنان شاهد ثبت خالص خرید مثبتی در کارنامه سهامداران حقوقی بودیم. در این روز ۱۹۴ میلیارد تومان از سبد حقیقی‌ها به پرتفوی حقوقی‌ها منتقل شد. در این روز دو گروه «بانکی» و «دارویی» بیشترین میزان خرید توسط حقوقی‌ها را به خود اختصاص دادند. در مقابل حقیقی‌ها به سهام موجود در دو گروه «بیمه‌ای» و «صندوق بازنشستگی» توجه نشان دادند.

چهارشنبه:


آخرین روز کاری هفته در حالی با کاهش حدود ۱۱ هزار واحدی شاخص کل بورس همراه شد که در این روز حقوقی‌ها توانستند بیش از ۳۸۰ میلیارد تومان نقدینگی به پرتفوی خود منتقل کنند. در این روز بخش عمده‌ای از خرید‌ها به جمع آوری سهام گروه «فلزات اساسی» اختصاص داشت. به طوریکه حقوقی‌ها خالص خریدی در حدود ۷۰ میلیارد تومان در جمع آوری سهام این صنعت صرف کردند.


چه سهامی بیشتر خریداری شد؟

 

بررسی صنایع مورد توجه معامله گران در هفته منتهی به ۱۸ فروردین ماه نشان از آن دارد که در این هفته بازیگران عمده، بیشترین توجه را به جمع آوری سهام گروه بانکی داشتند. به طوریکه خالص خرید حقوقی‌ها در این گروه به بیش از ۳۳۰ میلیارد تومان رسید. در این میان بانک تجارت بیشترین خرید را از سوی سهامداران عمده تجربه کرد. به طوریکه بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان از سهام مزبور در مسیر پرتفوی سهامداران حقیقی به حقوقی جابجا شد. بانک ملت نیز با ثبت خالص خرید بیش از ۹۳ میلیارد تومانی از دیگر صنایع مورد توجه حقوقی‌ها در این هفته بود. در این هفته خالص خرید حقوقی‌ها در سهام بانک صادرات نیز به ۵۲.۳ میلیارد تومان رسید.

گروه فلزات اساسی نیز از دیگر صنایع مورد توجه سهامداران عمده در این بازه زمانی بود. به طوریکه حدود ۲۶۰ میلیارد تومان نقدینگی در مسیر پرتفوی سهامداران حقیقی به حقوقی در این گروه منتقل شد. در صدر این گروه نیز خرید سهام ملی مس ایران قرار داشت. به طوریکه خالص خرید حقوقی‌ها در نماد «فملی» به ۱۱۲ میلیارد تومان رسید. در همین راستا دو نماد «فولاد» و «کاوه» نیز هر کدام خالص خریدی در حدود ۴۰ میلیارد تومان را تجربه کردند.

نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل: