• کد خبر: ۴۴۷۸۳
مدیر سرمایه‌گذاری شرکت سرمایه‌گذاری کاریزما مطرح کرد؛

سبدی پیشنهادی برای سهام داران

مدیر سرمایه‌گذاری شرکت سرمایه‌گذاری کاریزما با نگاهی تکنیکال و فاندامنتال به ارزیابی سهم های ارزنده بازار د رسال جاری پرداخت و اعلام کرد اکنون سهم ها در شرایط ارزنده ای قرار دارند.

مدیر سرمایه‌گذاری شرکت سرمایه‌گذاری کاریزما، امین دامچه، در گفت‌وگو با عصر مالی، وضعیت بازار سرمایه در سال جاری را مد نظر قرار داد و اظهار داشت: به نظر می‌رسد شاخص از نظر تکنیکالی یک مقاومت کوتاه‌مدت بر یک میلیون و ۲۷۵ هزار واحد دارد که در مدت اخیر بارها با آن مواجه شده است و پایین آمده است.

این کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر ان ای وی سهم‌ها گفت: توجه به ان ای وی که پشت سهم ها قرار داده اند، حجم معاملات خوب است، سهم ها نیز در شرایط ارزنده ای قرار دارند. در شرایط کنونی، تمام متغیر ها دست به دست هم داده اند تا شاخص از این مقاومت و یک میلیون و ۲۷۵ گذر کند. انتظار می رود شاخص بورس تا انتهای اردیبهشت ماه از سطح یک میلیون و ۵۰۰ بالاتر رود.

وی در ادامه به تشریح دلایل خود برای رشد شاخص پرداخت و خاطر نشان کرد: با توجه به انتخاب پیش‌رو و لزوم مشارکت مردم در صندوق های رای، لازم است شاخص مثبت و به ویژه سهم های بزرگ و شاخص ساز، مثبت شوند.

مدیر سرمایه‌گذاری شرکت سرمایه‌گذاری کاریزما، مجامع شرکت ها را نکته دوم دلیل خود برشمرد و ادامه داد: شرکت ها سودهای خوبی دارند و بنابراین سود خوبی را نیز تقسیم خواهند کرد.

وی با نگاهی به وضعیت سایر بازارهای موازی برای سرمایه گذاری خاطرنشان کرد: دلیل دیگر، وضعیت سایر بازارهای موازی است که چندان برای سرمایه گذاری جذاب نیستند و ابهاماتی درباره آن ها وجود دارد؛ اما بورس سرمایه ای است که P/E های خیلی خوب و پائینی دارند و می شود روی آن ها کار کرد.

دامچه با مدنظر قرار دادن رویکرد تکنیکال در صنایع مهم عنوان کرد: از نظر من صنایع پتروپالایش، فلزات، سنگ آهنی، صنعت پتروشیمی و پالایشگاهی و بانک انتخاب های خوبی برای خرید هستند. این ها تا مقاومت های خودشان فاصله هایی بیش از ۳۰ درصد دارند.

وی ادامه داد: اتفاق های مثبتی در صنعت سنگ آهن افتاده است: آهن تقاضای خوبی داشته، اگرچه من نگاه مثبتی بر سنگ آهن دارم و از رشد قابل ملاحظه‌ای برخوردار خواهد شد، اما فاصله صنعت پتروپالایش و بانک تا مقاومت شان بیشتر است و بنابراین بازدهی بیشتری می توانند بدهند.

مدیر سرمایه‌گذاری شرکت سرمایه‌گذاری کاریزمادر بخش دوم گفت‌وگوی خود با عصر مالی، به معرفی چند سهم ارزنده از نگاه فاندامنتال پرداخت و گفت: صنعت پتروشیمی به نظر من گزینه خوبی است و پتروشیمی جم و پتروشیمی شیراز را مثبت ارزیابی می کنم. در خصوص پالایشگاهی ها و روانکارها، شبریز همیشه گزینه خوب و بنیادی بوده است و در حال حاضر نیز چنین است. P/E خوبی دارد، ضمن اینکه پتروشیمی تبریز هم می خواهد، عرضه اولیه داشته باشد و از همین رو گزینه خوبی در پالایشگاهی ها است.

این کارشناس بازار سرمایه درخصوص روانکارها و گروه فلزات نیز گفت: در روانکار ها، شرانل پایین ترین P/E را دارد و گزینه خوبی است. در گروه فلزات کاوه و فولاد مبارکه سهم های ارزنده ای هستند، منتها با توجه به اینکه طرح توسعه کاوه تازه راه اندازی شده است و خوب هم تولید می کند، کاوه شرایط ایده آل تری دارد.

وی ادامه داد: در گروه سنگ آهنی یا کانی های فلزی کچاد را گزینه مستعدی می دانم و مثبت ارزیابی می کنم. از آن طرف روی و آحاد های سنگ آهنی گزینه خوب و کم ریسکی است، P/E های بسیار پایین دارد.

دامچه بانک ملت را در گروه بانکی ها، مستعد رشد می دانست و افزود: دارایی یکم هم ارزنده تر از ملت است، چون الان پایین تر از ارزش NAV آن معامله می شود. مثل این می ماند که ملت را ۲۰ درصد پایین تر از قیمت فعلی می خریم، اگر دارایی یکم را بخریم.

وی در بخش دیگر گفت‌وگوی خود، برجام را مد نظر قرار داد و تاکید کرد: در سهم های غیر دلاری، با توجه به احتمال احیای برجام در تابستان، حسینا و بیمه دی نیز سهم های مناسبی برای سرمایه گذاری هستند. در شرکت های بیمه ای و شرکت هایی که P/E شان خیلی پایین است.

مدیر سرمایه‌گذاری شرکت سرمایه‌گذاری کاریزما با اشاره به هلدینگ های مهم و ارزنده گفت: در این گروه، سرمایه گذاری غدیر از وضعیت مطلوبی برخوردار است، شرکتی است که هم پرتفوی خوبی دارد (ترکیبی از پتروشیمی و پالایشی) و هم سود خوبی را در سال ۹۹ ساخت. حدود ۱۰۰ تومان به ازای هر سهم سود ساخت. نسبت پی بر NAV خیلی خوبی دارد و هم اکنون حدود ۴۵ تا ۵۰ درصد پایین تر از آن معامله میشود.

وی ادامه داد: بر ومهان نیز نگاه مثبتی دارم؛ پرتفوی خوب، متنوع و عالی دارد. از نظر سودآوری هم گزینه خوب و مثبتی است، پی به NAV آن هم حدود ۵۰ درصد است.

دامچه در انتهای ارزیابی خود از شرکت های بورسی اعلام کرد: شرکت پارس آریان هم شرکتی است که از نظر پی بر NAV به نظر من پایین ترین نسبت بازار را دارد، از آنجاکه تقریبا ترکیبی از میتکو و بانک پاسارگاد را دارد، گزینه خیلی ایده آلی برای دید میان مدت است.

نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل: