• کد خبر: ۴۴۸۸۲

درخواست ١٣٠٠ سهامدار برای حذف دامنه نوسان و افزایش حجم مبنا

نقد شوندگی مهم‌ترین مشخصه یک دارایی است. زمانی ارزندگی یک دارایی معنا پیدا می‌کند که در ابتدا آن دارایی از نقد شوندگی مناسبی برخوردار باشد. عامل نقدشوندگی در بازارهای مالی بیش از سایر بازارها بر روند معاملات و قیمت ها اثر گذار است. در این روزهای بازار سهام ، شاهد هستیم که به علت عدم نقد شوندگی، سهامداران به ناچار برای کاهش ریسک ، اقدام به فروش سهم های ارزنده که دارای نقد شوندگی هستند ، می کنند تا بدانیم که حتی ارزندگی هم نمی‌تواند مقابل عدم نقدشوندگی دوام بیاورد.

به گزارش عصرمالی، به نقل از بورس 24، برخی فعالان بازار سرمایه به خود آرامش واهی داده‌اند چرا که سهم ها در صف فروش بدون معامله باقی مانده‌اند ، قیمت پایانی سهم تغییر نمی‌کند و به انتظار گشایشی در گذر زمان هستند؛ گشایشی که طی ۹ ماه گذشته حاصل نشده است.

البته در روزهای اخیر معاملات سهام گروه سیمانی و قندی نشان داد سهامدار به دنبال خروج است، آن هم به هر قیمتی و حتی ابطال معاملات باعث عدم خروج فروشندگان از صحنه نمی‌شود ، چرا که داستان در روز بعد تکرار می شود.
حال که به فصل مجامع نزدیک می شویم و به ناچار در زمان بازگشایی سهام بعد از مجمع، دامنه نوسان قیمت باز است، لذا امکان رفتار هیجانی بیش از گذشته وجود خواهد داشت. آیا در این شرایط بهتر نیست با حذف دامنه نوسان همراه با افزایش حجم مبنا هر چه سریع‌تر نقد شوندگی را به بازار برگردانیم و تعادل زودتر در بازار ایجاد شود؟ با انجام این کار، فرصت خروج برای افرادی که به هر دلیل قصد فروش سهام دارند ، ایجاد می شود و از طرفی به دلیل افزایش قابل توجه حجم مبنا، قیمت پایانی سهام کاهش جزئی خواهد داشت و منافع افرادی که قصد سهامداری دارند، حفظ می شود.

با حذف دامنه نوسان شاهد ایجاد صف نخواهیم بود و فروشندگان که به هر قیمتی خواهان فروش هستند سریع‌تر سهم خود را نقد نخواهند کرد و از طرفی با افزایش حجم مبنا شاهد کاهش هیجانی قیمت پایانی و در نتیجه مقدار شاخص نخواهیم بود و از آثار روانی آن جلوگیری خواهد شد.
١٠ روز پیش از مخاطبان بورس ٢۴ خواستیم اگر موافق حذف دامنه نوسان و افزایش حجم مبنا معادل ۵ درصد از سهام منتشره هر شرکت بورسی و فرابورسی هستند ، امضای خود را به صورت الکترونیکی ثبت کنید تا از این طریق نظرآن ها به مسئولان امر منتقل شود.

تا به این لحظه حدود ١٣٠٠ نفر با ثبت رسمی امضای خود خواستار حذف حجم دامنه نوسان شده اند.

علیرضا عسکری مارانی از خبرگان و پیشکسوتان بازار سرمایه نیز در این خصوص به خبرنگار بورس ٢۴ گفت: موضوع دامنه نامتقارن سهام، تصمیم اشتباهی بود که گرفته شد. اگر قبل از تصمیم گیری با افرادی که با اصول فاینانس آشنایی داشتند و چند سالی را در بورس فعالیت کرده بودند، مشورت می شد حتما به تصمیم گیرندگان گفته می شد که دامنه نامتقارن تصمیم اشتباهی است.

فهرست امضا کنندگان این درخواست در نامه ای رسمی برای رییس سازمان بورس و اوراق بهادار ارسال شده چرا که شورای عالی بورس اختیار دامنه نوسان را به هیات مدیره سازمان واگذار کرده است

نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل: