• کد خبر: ۴۵۶۷۸
وحید کشمیری پور؛

ارزندگی قیمت ها ادامه دارد/ تقسیم سود ها قابل قبول است

یک کارشناس بازار سرمایه معتقد است که ارزندگی قیمت سهام کماکان ادامه دارد و افت و خیز ها و عوامل تاثیر گذار در بازار هنوز عاملی برای تغییر رویه محسوب نمی شوند.

وحید کشمیری پور در گفتگو با عصر مالی بیان کرد: از آنجایی که بازار با رشد آنچنانی رو به رو نبوده هنوز هم می‌توان گفت قیمت‌ها ارزنده است همچنین پارامتر‌هایی وجود دارد که حاکی از ادامه این ارزندگی است، به طور مثال طی روز‌های اخیر شاهد رشد نرخ دلار بودیم که البته کارشناسان این حوزه معتقدند که رشد قیمت دلار همچنان ادامه خواهد داشت و بازار بر مدار این قیمت‌ها میچرخد.

وی تاکید کرد: بازار نگرانی‌های را به خود می‌بیند که از حواشی، اما تاثیر گذار تلقی می‌شود، موضوعاتی مانند قیمت‌های جهانی یا رویکرد‌های سیاسی از جمله عواملی هستند که بورس درباره آن‌ها نمی‌تواند تصمیم گیری واحدی داشته باشد، تغییر دولت موضوعی با اهمیت، اما نگران کننده‌ای نیست و شاید واکنش بازار نسبت به این موضوع کاملا سطحی باشد، اما نگرانی اصلی افت و خیز قیمت‌های جهانی است که طی چند روز اخیر نوسان زیادی به خود دیده است.

این کارشناس بازار سرمایه بیان کرد: از بُعد تکنیکال، با یک مقاومت روبرو بودیم که به نظرم طبیعی است و شاخص به زودی از این مقاومت عبور می‌کند و روند بازار صعودی می‌شود.

صنعت داروسازی یکی از صنایع برتر است

کشمیری پور به سهم‌های حائز اهمیت در بازار اشاره کرد و گفت: با توجه به واکسیناسیون‌های جهانی و پیشرفت‌هایی که شرکت‌های دارو سازی در تولید واکسن کوید_۱۹ داشتند شاهد هستیم، به نظر بنده صنعت داروسازی چشم انداز مثبتی دارد، در صنعت داروسازی، شرکت برکت که تولید انبوه و درآمد قابل توجهی داشته و شرکت داروسازی لقمان هم به همین روال می‌توان برتر این گروه عنوان کرد، در گروه پالایشگاهی همه نماد‌ها ارزنده هستند و قیمت‌هایی بالاتر از چیزی که امروز دارند را به خود خواهند دید.

تقسیم سود مطابق با استراتژی شرکت‌ها انجام شده است

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا شرکت‌ها تقسیم سود معقولی دارند یا خیر؟ بیان کرد: هر شرکت استراتژی خاص خودش را دارد، به طور مثال در صنعت پالایشگاهی "شبندر" سود معقولی را تقسیم کرد، اما سایر شرکت‌ها تقسیم سود کمتر از ۵۰ درصد داشتند، شرایط فعالیت شرکت‌ها متفاوت است، اما به طور کلی در گروه فلزات و پالایشگاهی روند مجمع و تقسیم سود به گونه‌ای بوده که پس از بازگشایی نماد مورد استقال بیشتری قرار بگیرند.

این کارشناس بازار سرمایه اظهار کرد: برخی گروه‌ها مانند خودرویی‌ها نه تنها سودی نداشته وبلکه اکثرا زیانده بودند، اما نمی‌توان این موضوع را به تمامی گروه‌ها تعمیم داد، چرا که بسیاری از شرکت‌ها نقدینگی خود را به منظور توسعه زیر ساخت‌ها و تامین مواد اولیه و ... در شرکت حفظ کردند.

دانش مهمترین پارامتر ورود به بورس

کشمیری پور در خصوص اینکه اگر فردی با مبلغ اندک قصد ورود به بازار سرمایه دارد باید از چه طریق اقدام کند، گفت: ورود به بورس مستلزم آگاهی و دانش است، بنابراین فردی که قصد ورود به این بازار را دارد باید میزان دانش خود را بسنجد و مطابق با آن یا به صورت مستقیم یا از طریق صندوق‌های سرمایه گذاری یا شرکت‌های سبدگران به این بازار وارد شود تا بتواند تا حدودی ریسک این بازار را پوشش دهد.

وی درباره اینکه پرتفوی سهامدار جدید باید متشکل از چه گروه‌هایی باشد؟ بیان کرد: نمی‌توان برای همه افراد یک نسخه واحد نوشت چرا که ریسک پذیری افراد متفاوت است، اما اگر واقعا به قصد سرمایه گذاری بلند مدت و DPS سالیانه در این بازار سرمایه گذاری می‌کنند، تجربه ۲۰ ساله این بازار نشان داده که صنایع کامودیتی محور مانند فلزات اساسی، پتروشیمی ها، پالایشی‌ها و صنایعی که از لحاظ منابع در کشور تامین هستند می‌تواند یک پرتفوی قوی را به سهامدار بدهد، چون این صنایع وابستگی خاصی به قیمت دلار دارند و تورم کشور علتی برای رشد نرخ دلار است می‌توان گفت این صنایع منافع زیادی به سهامداران می‌دهد، اما نمی‌توان به قطع یقین گفت که این گروه‌ها طی سال‌ها برتر می‌مانند، اگر اقتصادخوبی داشته باشیم و موضوع قیمت گذاری دستوری برطرف شود گروه‌های ریالی مانند غذایی یا خودرو سازی بازدهی خوبی خواهند داشت.

نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل: