• کد خبر: ۴۵۶۹۲
احمد اشتیاقی عنوان کرد:

قیمت گذاری دستوری و تضعیف نقدینگی چالش اصلی بورس

یک کارشناس بازار سرمایه بیان کرد: قیمت گذاری دستوری چالشی است که هنوز در بازار وجود دارد و نه تنها حل نشده بلکه در حال رخنه در سایر صنایع هم هست.

احمد اشتیاقی در گفتگو با عصر مالی به تشریح شرایط فعلی بورس پرداخت و گفت: بازار سهام پس از چندین ماه در تیر ماه با رشد اندک روبرو شد، رشدی که به موجب آن نمادهای مختلف با بازدهی 15 درصدی یا بیشتر همراه شدند.

وی افزود: پول تزریق شده به بازار، پول اهالی بازار سرمایه است و از آنجایی که سرمایه گذاران بورسی اکثرا حرفه ای هستند با بررسی پورتفوی خود  معاملات دقیق تری نسبت به سایر سهامداران نوپا دارند، به طور مثال زمانی که یک سهم در پورتفویشان 100 درصد بازدهی دارد با فروش بخشی از آن سهمی ارزنده تر با قیمت کمتری را جایگزین می کنند، فعال شدن چند سهم در بازار هم حاکی از تقویت آنها در چند روز اخیر است، به عبارتی بازارگردانی در چند سهم به وضوح قابل مشاهده است.

این کارشناس بازار سرمایه به یکی از مهمترین چالش های بازار سرمایه اشاره کرد و گفت: یکی از مهمترین دغدغه های بازار سرمایه قیمت گذاری دستوری است که متاسفانه در برخی گروه ها دخالت دولت و قیمت گذاری انحصاری و دستوری وجود دارد به طوری که فضای معاملات را از روند اصلی دور کرده است،  طی چند هفته اخیر زمزمه های  چنین قیمت گذاری در بخش سیمان و فولاد هم شنیده می شود که باعث شده شاخص نتواند مقاومت بوجود آمده را پشت سر بگذارد.

وی بیان کرد: از آنجایی که هنوز مشخص نیست چه فردی سکان دار وزارت اقتصاد می شود و چه نوع نگاهی و برنامه های اقتصادی در نظر دارد، پس واهمه بازار از قیمت گذاری دستوری در دو بخش سیمان و فولاد طبیعی است چرا که ممکن است مشکلات تازه ای برای فروششان ایجاد کند.

اشتیاقی اظهار کرد: کسری بودجه و موانع پیش روی تولید باعث شده تا بازار سهام رفتار محتاطانه ای در روند معاملات داشته باشد، چرا که کارشناسان معتقدند ممکن است برای جبران کسری بودجه با ورود دولت در قیمت گذاری دستوری، فشار قیمت تمام شده ای روی شرکت پذیرفته شده هم ایجاد شود.

این کارشناس بازار سرمایه درباره روند صعودی نرخ دلار و تاثیر آن بر روند معاملات بازار سهام گفت: نرخ دلار در بازار آزاد و سامانه نیما روند افزایشی به خود گرفته است بنابراین ریزش شاخص یا روند منفی توجیه قابل قبولی ندارد، مگر اینکه عواملی مانند ابهامات تصمیمات دولتی در گروه های حساس بازار سدی قدرتمند برای صعود شاخص کل باشند.

وی افزود: تمامی عوامل بنیادی حاکی از این است که روند بازار سرمایه یک روند صعودی است چرا که هیچ پارامتری مبنی بر کاهش نرخ تورم در کشور وجود ندارد، اما اینکه چرا شاخص برای عبور از این مقاومت تعلل دارد به طور دقیق مشخص نیست.

اشتیاقی به تقسیم سود های شرکت ها اشاره کرد و گفت: به طور متوسط تقسیم سود ها رضایت سهامداران را در پی داشت به طور مثال در گروه پالایشی ها شرکت های زیر مجموعه تقسیم سود قابل توجه و زمان پرداخت دقیق مشخص کردند که سهامداران رضایت خوبی داشتند اما در برخی گروه های ریالی متاسفانه تقسیم سود به گونه ای نبود که سهامداران انتظار داشتند، به طور مثال گروه بانکی به دلیل نظارت بانک مرکزی و محدودیت هایی که دارند نتوانستند رضایت سهامداران خود را جلب کنند.

این کارشناس بازار سرمایه بیان کرد: برنامه و چارچوب فعالیت شرکت ها بنا بر گروه و سطح فعالیتشان متفاوت است بنابراین نباید انتظار داشت تمامی شرکت های بورسی سود خوبی تقسیم کنند، اما در کل امسال شرکت ها سود مطلوبی برای سهامداران در نظر گرفتند، به طوری که حتی بازار هم از این موضوع آسیبی ندید.

وی عنوان کرد: ضعف نقدینگی مشکل اصلی بورس است، بی اعتمادی که از سرمایه گذاری در بورس برای مردم شکل گرفت باعث شد تا پول جدیدی به بازار تزریق نشود، پول در گردش بازار هم محدود است و از سوی دیگر قرار است سهام عدالت مجددا آزاد شود یعنی کماکان صف های فروش در بازار ادامه دار می شوند.

اشتیاقی بازار سرمایه را بازاری با بازدهی بالا عنوان کرد و گفت: در مقایسه بازارهای موازی با یکدیگر باید بگوییم هنوز بازار سرمایه بازاری با بازدهی معقول است و اگر سرمایه گذاری ها به صورت بلند مدت انجام شود و برنامه ها و ابزارها با دقت بیشتری بکار گرفته شوند همچنین اگر سود بانکی کنترل شود قطعا بورس سرمایه گذاران را خرسند خواهد کرد اما اگر تصمیمات صحیح در راستای توسعه این بازار ارزشمند اتخاذ نشود و نرخ جهانی طلا و و نرخ  ارز در مدار صعودی قرار بگیرد قطعا شاهد خروج سرمایه از این بازار و هدایت آن به سایر بازارها خواهیم بود.

 

 

 

 

نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل: