• کد خبر: ۴۶۳۴۲
ولی نادی قمی بیان کرد؛

P/E بازار به ۸ می‌رسد / بررسی ریسک‌های مترتب بر بازار سرمایه

یک کارشناس بازار سرمایه معتقد است که بورس تحت تاثیر عوامل مختلفی است، اما با تمام شرایط و چالش‌های پیش رو P/E حدود ۸ را بدست می‌آورد.

ولی نادی قمی در گفتگو با عصر مالی، به رونق بازار سهام اشاره کرد و گفت: رونق بازار سهام در گرو افزایش توان کشور در تولید کالا و خدمات یا همان رشد اقتصادی است که از طریق افزایش سرمایه گذاری بخش دولتی و خصوصی، افزایش بهره‌وری و جهش تکنولوژیک امکان‌پذیر است.

وی افزود: طی سال های اخیر پتانسیل و ظرفیت کشور در تولید کالا و خدمات کاهش داشته و در عوض نقدینگی اقتصاد رشد قابل توجهی داشته است به نحوی که تورم بالای ۴۰ درصد به امری عادی تبدیل شده است. با این تورم ، رشد اسمی سود شرکت ها و به تبع آن رشد قیمت سهام شرکت ها را شاهد بوده ایم.

این کارشناس بازار سرمایه بیان کرد: برای سال جاری نیز با توجه به کاهش شدید فروش نفت و عدم تحقق درآمدهای نفتی طی ۵ ماه ابتدایی سال، همچنین وابستگی بالای سایر درآمدهای دولت اعم از مالیات به رونق کسب و کارها که در نتیجه همه‌گیری کرونا و کاهش تزریق درآمدهای نفتی، رو به رکود رفته است، پیش بینی می شود که کسری بودجه به ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار میلیارد تومان برسد.

وی ادامه داد: در حال حاضر، با توجه به نبود چشم انداز مثبت در ارتباطات بین المللی و به تبع آن پیش بینی کاهش درآمدها در سال های آتی، با چنین کسری بودجه ای، فارغ از نحوه تامین مالی آن در سال جاری، می توان صرفا چشم انداز تورمی برای اقتصاد در نظر داشت. بنابراین با توجه به شرایط موجود تنها فرصت بازار سهام ، چشم انداز تورمی است که موجب رونق کلی بورس خواهد شد.

این کارشناس بازار سرمایه درباره روند فعالیت صنایع مختلف در بازار گفت: صنایع معمولا به نوبت در صف رشد قیمت قرار می گیرند اما صنایع جا مانده از رالی رشد هم در زمان کوتاه یا خیلی زود با استقبال بازار روبرو می شوند، اگرچه مزیت نسبی یک صنعت، تاثیر پذیری سریع درآمدهای آن را از جهش قیمت ارز و رشد قیمت های جهانی، پتانسیل رشد قیمت سهام شرکت ها را بیشتر می کند اما بنظر مهمترین فاکتور در رشد سریع قیمت سهم ها، شدت نوسان پذیری قیمت سهام یک شرکت در مقایسه با نوسان پذیری بازار است که در بتا متبلور می شود.

نادی قمی به ریسک های متعدد بازار سرمایه اشاره کرد و گفت: در سال جاری ریسک های متعددی بازدهی بازار را تهدید می کند، اما برای مهار آنها باید در ابتدا به منظور کنترل تورم، قیمت‌گذاری دستوری کالا و خدمات شرکت ها در دستور کار سیاست‌گذاران قرار گیرد، چرا که اظهارات یکی از مقامات در خصوص وظیفه بورس کالا برای کنترل قیمت و نه لزوما کشف قیمت چنین ریسکی را برجسته کرده است، بعلاوه افزایش قیمت نهاده های انرژی و گاز پتروشیمی ها جهت جبران بخشی از کسری بودجه دولت، سود شرکت ها را کاهش می دهد.

وی ادامه داد: قطع شدن برق باعث کاهش تولید و فروش محصولات کارخانجات می شود بنابراین ریسک این موضوع در بازار برجسته شده است، همچنین چشم انداز کاهش قیمت های جهانی کامودیتی ها ( هر چند اندک) از سه ماهه چهارم سال جاری، ریسک کاهش درآمدها را برای شرکت ها به دنبال دارد.

این کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: تناقض در سیاست های اقتصادی و عملیاتی دولت که نمونه آن را در کنترل کسری تراز عملیاتی بودجه و ... است شرایط تصمیم‌گیری را سخت کرده است. با وجود این ریسک ها، مجموع سود خالص عملیاتی شرکت های بورسی و فرابورسی برای سال ۱۴۰۰ حدود ۸۵۰ هزار میلیارد تومان برآورد می شود که P/E بازار را به حدود ۸.۷ می رساند. این P/E برای شرایط چشم انداز تورمی اقتصاد بالا نیست و در صورت عبور شاخص از سطح فعلی خود، اعداد و ارقام بالاتر در دسترس خواهد بود.

نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل: