• کد خبر: ۴۶۳۸۳
بهمن اسماعیلی عنوان کرد؛

توجه سهامداران به اخبار سیاسی بالا است / بانکی ها با ارزشند اما نه برای کوتاه مدت

مدیر سرمایه گذاری سبدگردان الگوریتم بیان کرد: ریزش قیمت سهام در بازار به علت هیجان نیست بلکه ابهامات و حواشی سیاسی است که روند نزولی را به بازار القا می کند.

بهمن اسماعیلی در گفتگو با عصر مالی، در خصوص شرایط فعلی بازار سرمایه گفت: بازار سرمایه با رشد کوتاه مدت همراه بود که همچنان سعی بر حفظ روند صعودی هم هست اما از آنجایی که حواشی سیاسی در برهه فعلی بازتاب فراوانی به خود گرفته، تاثیر مستقیم بر بازار می گذارد و نوسان های شدید فعلی را ایجاد می کند.

وی ادامه داد: مذاکرات برجام هنوز صدر اخبار است و نتیجه آن برای اقتصاد مهم. اما موضوعی که به وضوح قابل رویت است به نتیجه نرسیدن این مذاکرات در کوتاه مدت است به همین علت در هر مرحله از مذاکرات با نوسان قیمت دلار رو به رو می شویم.

این کارشناس بازار سرمایه اظهار کرد: بازار سهام به دنبال محرکی قوی تر از محرک هایی که تا کنون در نظر گرفته شده برای ادامه روند مثبت است، اما معاملات بازار مانند یک سال اخیر در مدار غیر طبیعی نیست، با توجه به حجم معاملات روزانه بازار شاهد ورود و خروج پول مانند سابق هستیم. درست است که گاهی خروج سنگین پول از بازار را می بینیم اما تزریق روزانه پول یک تعادل وزنی بین خریدار و فروشنده ایجاد کرده است.

مدیر سرمایه گذاری سبدگردان الگوریتم ادامه داد: به دلیل رشد بالایی که در بازار شاهد بودیم بعضی سهامداران منتظر شناسایی سود شرکت ها، گزارش های ماهانه آنها  یا در حال تصمیم برای تغییر صنعت خود و ... هستند به همین منظور تعادلی خرید و فروش ایجاد شده است و کفه یکی از این دو مورد سنگین تر از دیگری نیست.

وی بیان کرد: چون در رشد اخیر شاخص کل شرکت های بزرگ پیشرو بودند طبیعی است که هم اکنون تغییرات در شاخص هم وزن ایجاد شود و پیشتازی بازار ازآن شرکت های کوچک شود، اگر ثبات نرخ ارز ایجاد شود قطعا بازار به روند صعودی برمی گردد مگر اینکه اخبار منفی سیاسی و بین المللی تاثیر گذار در بازار باشد.

 اسماعیلی گفت: اگر حواشی سیاسی بازار را درگیر کند صنایع خودرویی، بانک و بیمه مقصد جدید سرمایه گذاری خواهند شد که البته بعید است کنترل معاملات از دست خارج شود و خبرهای سیاسی بتواند بازار سرمایه را در دست بگیرد.

مدیر سرمایه گذاری سبدگردان الگوریتم درباره ریزش های سنگین چند روز اخیر بازار اظهار کرد: هیچ جو هیجانی در تالار معاملات وجود ندارد زیرا با توجه به قیمت های جهانی شاهد آن هستیم که صنایعی که متاثر از این قیمت ها هستند روند متعادلی دارند و ریزش ها توجیهات دیگری دارد که شاید عرضه های اولیه به منظور تامین نقدینگی یکی از آنها باشد.

 

دو سناریو تا پایان سال

وی به پیش بینی روند بازار تا پایان سال جاری اشاره کرد و گفت: با در نظر گرفتن 2 سناریو باید روند معاملات را پیش بینی کرد، نخست ادامه فشار نقدینگی در بازار و دوم توافق هسته ای، البته که نباید تورم افسار گریخته و قیمت های جهانی را نادیده بگیریم. از نظر من شرکت های کامودیتی محور و صادارتی کماکان پیشتاز خواهند ماند. همچنین شرکت های داخلی که با قیمت گذاری دستوری روبرو بودند هم جذاب هستند؛ چراکه مشکلات نرخ گذاری آنها از بین رفته است مانند گروه سیمانی. اما به طور خاص اگر توافق در کوتاه مدت ایجاد نشود، پالایشی ها و پتروشیمی ها مورد  همچنان اقبال سهامداران خواهند بود.

این کارشناس بازار سرمایه در خصوص صنعت بانکداری بیان کرد: بخش اصلی این گروه در گرو مذاکرات برجام و FATF است. اتفاقاتی طی چند ماه اخیر افتاده که چندان بر وفق مراد این گروه نبوده است اما بخشنامه ای از سوی سازمان بورس مبنی بر شفاف سازی دارایی شرکت ها ابلاغ شده که در ارزش گذاری شرکت ها نقش بالایی دارد به همین منظور قطعا گروه بانکی با توجه به دارایی های بالای خود در راس قرار می گیرند که وزن خوبی به آنها می دهد.

وی ادامه داد: با توجه به نوسان نرخ ارز و روند فعلی که در کشور وجود دارد، تا روشن شدن شرایط یاد شده، این گروه جز شرکت های لیدر نیست و برای سرمایه گذاری پیشنهاد نمی شود.

 

 

نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل: