• کد خبر: ۴۶۴۷۶

وام یک ماهه اما همیشگی به کارگزاری ها

دبیر کل کانون کارگزاران بورس اوراق بهادار گفت: بانک ها در قالب عقود مشارکتی به کارگزاری‌ها تسهیلات کوتاه مدت می دهند این وام یک ماهه است و کارگزاری ها مکلف هستند که یک ماه یک بار این وام را تمدید کنند.

محمد رضا دهقانی، دبیر کل کانون کارگزاران بورس اوراق بهادار در خصوص موضوع پایان سال مالی کارگزاران و تسویه اعتبارات گفت: بانک ها در قالب عقود مشارکتی به کارگزاری‌ها تسهیلات کوتاه مدت می دهند این که وام عمدتا یک ماهه است. کارگزاری ها مکلف هستند که یک ماه یک بار این وام را تمدید کنند و موضوع مربوط به شش ماه اول یا دوم سال نیست و همیشه این قاعده برقرار است.

وی گفت: موضوع دیگری که مطرح می شود بحث سال مالی کارگزاری‌ها است،با توجه به اینکه سال مالی بیشتر کارگزاری‌ها ۳۱ شهریور است که برخی معتقدند این موضوع در شرایط بازار تاثیر گذار بوده است.


دهقانی ادامه داد: رقمی که کارگزاری ها از بانک ها تسهیلات گرفته اند و در بازار سرمایه تزریق شده،حدود ۲۱ هزار میلیارد تومان است و لزوما همه این تسهیلات هم قرار نیست که سررسید شده باشد و یا کارگزاران فشاری بیاورند.

به گفته وی، از طرفی این رقم آنقدر نیست که بخواهد بازار را متلاطم کند و حجم معاملات روزانه خیلی بیشتر از این رقم است.

دبیر کل کانون کارگزاران بیان کرد: از طرفی کارگزاران با مشتریی قرار دادی دارند که طی آن مشخص خواهد شد که چه زمانی این تسهیلات دریافتی تسویه خواهد شد.مبنای تسهیلات هم رابطه بانک با کارگزاری است و با توجه به منابع و مصارفی که آن کارگزاری دارد قرارداد اعتباری هم با مشتری منعقد می کند و در آن قرار داد قید می شود که تسویه اعتبار( ماهانه و یا آخر سال مالی ) چه زمانی است.

وی اظهار کرد: شخصا اعتقاد ندارم که این موضوع تاثیری در افت بازار داشته باشد، مضاف بر اینکه عموما تسویه کارگزاری ها با بانک ها ماهانه است ، به صورت روتین هم ماه این تسویه ها وجود دارد که در بازار مثبت و منفی اتفاق می افتد و نمی‌توانیم منفی های اخیر را به کارگزاری ها نسبت بدهیم. البته خیلی مواقع ممکن است که یک فاکتور روانی روی موضوع تاثیر بگذارد ولی تاثیر حقیقی نداشته باشد، مثلا همه معتقد باشند چهارشنبه ها بازار منفی است، همه سهم ها صف فروش می شوند. یعنی اگر اتفاقی هم نیافتد بازار منفی خواهد شد. این نشان می دهد برخی موضوعات روانی می تواند تاثیراتی بگذارد حتی اگر در واقعیت کوچکترین تاثیر نقدینگی هم نداشته باشد.

نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل: