• کد خبر: ۴۶۷۸۶
نوید خاندوزی عنوان کرد:

روند معاملات بورس چرخشی است / ابهامات مانع از پیش بینی بازار شده است

مدیر سرمایه گذاری بیمه کوثر معتقد است که بازار سرمایه تمرکزی روی صنعت خاصی ندارد بلکه به صورت چرخشی معاملات را دنبال می کند.

نوید خاندوزی در گفتگو با عصر مالی با اشاره به ابهاماتی که روند معاملات بازار را در دست گرفته بیان کرد: برخی رویکرد‌های سیاسی در درازمدت برای بازار سرمایه اهمیت خود را از دست می‌دهند، به طور مثال بی نتیجه ماندن مذاکرات برجام به اندازه‌ای طولانی شده که دیگر تصمیم گیری‌های بازار سرمایه تحت تاثیر این موضوع قرار ندارد.

وی افزود: از آنجایی که رویکرد دولت سیزدهم در برخی بخش‌ها هنوز مشخص نیست باید گفت بازار با ابهامات جدیدی دست و پنجه نرم می‌کند که باید هر چه زودتر رفع شود، به طور مثال سیاست‌های ارزی، تامین کسری بودجه، فروش اوراق در بازار از جمله مواردی است که باید شفاف شود، البته که با انتصاب رئیس کل بانک مرکزی به نظر می‌رسد در کوتاه مدت برخی ابهامات از بین برود.

این کارشناس بازار سرمایه اظهار کرد: فارغ از موضوعات داخلی، وضعیت بازار‌های جهانی هم به یک ابهام بزرگ برای بازار سرمایه تبدیل شده است.

خاندوزی عنوان کرد: انتصابات مدیران دولتی با تاخیر انجام شده و از طرفی سیاست‌های جدید هنوز دیده نمی‌شود، این موضوع باعث شده تا فعالان بازار سرمایه با احتیاط کامل فرایند خرید و فروش خود را انجام دهند، آن‌ها منتظرند تا ببیند تصمیم‌های وزارت اقتصاد برای بخش‌های مختلفی مانند خودرو، سیمان و. به چه صورتی است و در بازار چه بازتابی دارد.

مدیر سرمایه گذاری بیمه کوثر با انتقاد از توقع سهامداران ادامه داد: بسیاری از سهامداران انتظار دارند که روند بازار سهام مانند سال گذشته صعود‌های مداوم داشته باشد و مقایسه‌ای از این جنس انجام می‌دهند، در صورتی که نباید وضعیت فعلی را با وضعیت سال گذشته مقایسه کرد، چون جریان پولی که سال گذشته در بازار بود هم اکنون وجود ندارد و گردش پول محدود در بازار صرفا روند مثبت را ایجاد نمی‌کند مانند هم اکنون که این پول محدود در بازار طول موج مثبت کوتاهی دارد و طول موج منفی بیشتری به خود اختصاص داده است.

اخبار مثبت پالایشی‌ها و خودرویی‌ها

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به انتشار گزارش ۶ ماهه شرکت‌ها گفت: برآور‌ها حاکی از عملکرد معقول شرکت‌ها دارد و اخبار مثبتی که از گروه پالایشی‌ها به گوش می‌رسد این نوید را می‌دهد که طی روز‌های آینده روند بهتری در بازار شاهد باشیم.

وی در خصوص پیش بینی روند بورس تا پایان سال گفت: به هیچ عنوان نمی‌توان پیش بینی تا پایان سال داشت چرا که نبض بازار فعلا در دستان دولت است و باید منتظر ماند و دید تصمیمات نهایی به چه صورت خواهد بود، اما به طور کل با توجه به میزان تورم در کشور اگر تصمیمات خاصی در سیاست‌های ارزی، پولی و ... رخ ندهد قطعا بازار در جهت مثبت گام بر میدارد.

خاندوزی روند معاملات را چرخشی دانست و بیان کرد: در ۲ دوره رشد اخیر شرکت‌های بزرگ و صادرات محور بیشتر مورد توجه بودند، اما "چند روز" است که دوباره گروه‌های پالایش، خودرو و بانک مورد اقبال قرار گرفتند.

 

 

خبرنگار: ثریا نیکوصفت

نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل: