• کد خبر: ۴۶۸۰۴

بازار یکشنبه در انتظار یک خبر

ایمان رئیسی در خصوص روند بازار فردا یکشنبه گفت: فردا منتظر یک خبر برای گروه خودرویی هستیم که اگر اتفاق بیفتد می تواند همان بازدهی سیمانی ها در چند ماه قبل را این بار در گروه خودرویی تکرار کند.

به گزارش عصرمالی، ایمان رئیسی، تحلیلگر و کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با خبرنگار نبض بورس گفت: با انتخاب علی صالح آبادی به عنوان رئیس کل بانک مرکزی، انتظار می رود که انتخاب ایشان بتواند به بازار سرمایه کمک کند. اما اینکه یک یا دو روز بازار منفی شود بیشتر ناشی از ترس است. 

وی یادآور شد: سال ۹۲ و پیش از اینکه تحریم ها برداشته شود، به دلیل انتظاراتی که از توافق وجود داشت قیمت دلار شروع به کاهش کرد و در نهایت هم حتی با توافق هم دولت نتوانست جلوی رشد دلار را بگیرد. 

ایمان رئیسی اظهار داشت: در حال حاضر نیز با انتخاب صالح آبادی برای ریاست بانک مرکزی اندکی بازارها روند کاهشی به خود گرفتند و حتی قیمت طلا نیز کاهش یافت. کسانی که در بازار حضور دارند تصمیم گرفتند که در خریدهای خود صبوری کنند. بازار امروز نیز مقداری متاثر از کاهش نرخ دلار بود علیرغم اینکه نرخ کامودیتی ها و نرخ جهانی نفت افزایشی بوده است، سهامداران پالایشی ها و فلزی ها را خیلی راحت در بازار امروز می فروختند.

این تحلیلگر بازار سرمایه ادامه داد: هفته بسیار خوبی در کامودیتی ها را شاهد بودیم و نمادهای شپنا، شتران، شبندر، شاوان، شبریز و شراز می تواند در هفته ها و ماه های آینده مورد توجه بازار قرار گیرند. 

رئیسی افزود: به اعتقاد من، مشکلی  جز ترس و حجم پایین معاملات که ناشی از ترس است، در بازار وجود ندارد. عده ای از خریداران کنار ایستاده اند و منتظرند تا ببینند اوضاع چگونه خواهد شد تا درباره ورود یا صبر بیشتر به بازار تصمیم گیری کنند. از سوی دیگر نرخ اخزا، که میانگین بازدهی آن 22.4 درصد در مهرماه بوده است و صندوق های درآمد ثابتی که بازدهی در همین حد داشته اند و حتی در بین صندوق ها، صندوق هایی دیده می شود که تا 24 درصد هم بازدهی داشته اند و این باعث می شود که مقداری از پولی که قرار است وارد بازار سرمایه و خرید و سهام شود بدون ریسک وارد این ابزارهایی خواهد شد. 

 

وی با اشاره به اینکه بازار فردا متعادل پیش بینی می شود، ادامه داد: فردا منتظر یک خبر برای گروه خودرویی هستیم که اگر اتفاق بیفتد می تواند همان بازدهی سیمانی ها در چند ماه قبل را این بار در گروه خودرویی تکرار کند. در کل گروه های پالایشی، پتروشیمی و فلزات گروه های مورد توجه بازار در ماه های آینده خواهند بود. همچنین گروه ساختمانی نیز امروز با وجود فشار فروش بالا، برخی سهم هایش بعد از ماه ها مورد توجه بازار قرار گرفته اند که به دلیل طرحی است که دولت در این زمینه دارد و تعدادی از این نمادها در ساخت این طرح مسکن ملی مشارکت خواهند داشت. این نمادها می توانند سودآوری خوبی در این دولت داشته باشند. 

رئیسی در پایان گفت:  در روز گذشته اخباری مبنی بر توافق ایران و عربستان رسید و این گمانه زنی را ایجاد کرد که احتمال اینکه در وین هم توافقی صورت بگیرد وجود دارد و همین نیز عاملی بود که در بازار ما تاثیر گذاشت. البته اگر حجم معاملات تغییر پیدا کند و در هفته های آینده وضعیت نرخ ارز به یک ثباتی برسد، ترسی که در بازار شکل گرفته، از بین می رود.

 

نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل: