• کد خبر: ۴۶۸۱۳
امیر تقی خان تجریشی عنوان کرد؛

سرمایه گذاران بورسی دست به عصا باشند/ گزارش ۶ ماهه شرکت‌ها نسبت به دوره مشابه بهتر خواهد بود

مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی معتقد است که روند صعودی و نزولی بازار سرمایه مشابه آنچه در سال گذشته اتفاق افتاد دیگر تکرار نخواهد شد چرا که شرایط و مفروضات بسیاری از جمله جریان ورودی نقدینگی به بازار ، تجربه سرمایه گذاران، سیاست های اقتصادی و...همانند گذشته نیست.

امیر تقی خان تجریشی در گفتگو با عصر مالی با اشاره به روند بازار سهام بیان کرد: بازار در هفته‌های گذشته با بیم و امید نظاره گر تحولات سیاسی و اقتصادی بیرون از خودش بود و ما هم شاهد عرضه‌های زیاد و البته از سوی دیگر تقاضا حول برخی صنایع خاص بودیم، اما به نظر می‌رسد در هفته‌های آینده تحت تأثیر عوامل مختلفی امید‌ها به رشد بازار تقویت شود گرچه ابهامات اساسی به قوت خود باقی است.

وی در خصوص انتصاب رئیس کل بانک مرکزی گفت: یکی از نکات مهم این روز‌ها انتصاب یکی از اهالی بازار سرمایه که اتفاقا نقش مهمی هم در توسعه و تکوین بازار‌ها و ابزار‌های مالی داشته است، به ریاست بازار پول است؛ بنابراین در دوران جدید پیش فرض این است که بازار پول و بازار سرمایه با هماهنگی بیشتری به خصوص در زمینه نرخ بهره و انتشار اوراق دولتی حرکت کنند.

این کارشناس بازار سرمایه عنوان کرد: عامل موثر دیگر بر بازار قطعا چشم انداز مذاکرات برجامی است که به نظر می‌رسد در مقطع فعلی طرفین در حال شناخت و ارزیابی یکدیگر باشند و مدتی طول خواهد کشید که بتوانند با همگرایی مذاکرات را آغاز کنند. اما خوشبختانه سیاست خارجی ایران سیگنال‌های تمایل به مذاکره عزتمندانه را صادر کرده و بازار نیز این پیام را دریافت کرده است.

تجریشی افزود: اگر بخواهیم از دیدگاه یک ناظر به عملکرد دولت جدید نگاه کنیم افزایش سرعت واکسیناسیون کرونا، توجه به تنظیم بازار و مهار تورم بنابر گفته رئیس جمهور گام‌های اولیه برای حل مشکلات داخلی است و توجه به رونق بازار سرمایه می‌تواند گام بعدی دولت در این راستا باشد که همزمان با آغاز و پیشرفت مذاکرات و بالارفتن صادرات نفتی و غیر نفتی می‌تواند شرایط مناسبی را برای کلیت اقتصاد رقم بزند.

مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی نرخ ارز را دیگر عامل موثر بر بازار دانست و گفت: گرچه در روز‌های اخیر شاهد نوساناتی در نرخ آزاد ارز هستیم که به لحاظ روانی بر روی تصمیمات فعالان بازار تأثیر می‌گذارد. اما سرمایه گذران باید نرخ نیمایی که مبنای محاسبات شرکت‌ها در سودآوری و تسعیر ارز در صورت‌های مالی است توجه کنند. آنچه که در فروش و صورت‌های مالی شرکت‌ها اهمیت دارد نرخ نیمایی است که طی مدت اخیر عمدتا صعودی بوده و به نظر می‌رسد که این نرخ فاصله خود را با نرخ بازار آزاد کم کند.

وی ادامه داد: از طرفی حذف تدریجی قیمت گذاری دستوری از صنایع که شروع طوفانی آن با سیمان بود در کنار حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی به شرط توجیه افکار عمومی، توجه به معیشت مردم و همکاری همه ارکان‌ها شاید بهترین خبر در ۶ ماهه دوم سال جاری برای شرکت‌های سود محور بازار باشد.

گزارش ۶ ماهه شرکت ها، یک سر و گردن بالاتر از دوره مشابه

خان تجریشی به گزارش ۶ ماهه شرکت‌ها اشاره کرد و گفت: طی هفته‌های آتی گزارش‌های ۶ ماهه شرکت‌ها روانه کدال خواهد شد که به نظر می‌رسد از گزارش‌های دوره مشابه یک سرو گردن بالاتر باشد و خیال سرمایه گذران را برای تداوم سود آوری در نیمه دوم سال آسوده کند بخصوص در شرکت‌های گروه پتروشیمی، سیمان و معدنی و فلزی. این گزارش‌ها در کنار رشد و یا تداوم حفظ قیمت‌های جهانی در سطوح فعلی با توجه به کالامحور بودن بازار سرمایه ایران و نزدیک شدن نرخ نیمایی به نرخ آزاد یک پیش بینی خوب برای سرمایه گذاران محسوب می‌شود. علاوه بر این افزایش قیمت نفت به بیش از ۸۰ دلار و پیش بینی نفت ۱۰۰ دلاری توسط برخی موسسات بین المللی علاوه بر کمک به کاهش کسری بودجه دولت می‌تواند بخش بزرگی از شرکت‌های بازار را تحت تأثیر قرار دهد.

کسری بودجه مشغولیت ذهنی فعالان بازار

این کارشناس بازار سرمایه اظهار کرد: کسری بودجه دولت یکی از عواملی است که ذهن فعالان بازار را به خود مشغول کرده است، لذا انتظار می‌رود برنامه‌هایی که برای جبران آن تنظیم می‌شود کمترین اثرات را بر بازار سرمایه داشته باشد و بازار را دچار تلاطم نکند به خصوص در ارتباط با انتشار اوراق که امیدورام با مکانیزم‌هایی ضمن شفاف سازی برای فعالان کمترین فشار به بازار سهام وارد شود.

نرخ بهره زیر ذره بین بورس است

وی درباره نرخ بهره و تاثیر آن بر بازار سرمایه بیان کرد: مسأله دیگر بازار نگرانی از افزایش نرخ بهره است. نرخ بهره بین بانکی به حدود ۱۹.۳۵ درصد رسیده و سرمایه گذران نگران این موضوع هستند که نرخ سپرده‌ها برای جبران کسری بانک‌ها نیز افزایش یابد و در کنار عدم رونق بازار‌های موازی، پول‌هایی که باید در بازار سرمایه صرف تأمین مالی شرکت‌ها و رونق اقتصاد شود به سمت سپرده‌های بانکی روانه شود؛ بنابراین بازار لحظه به لحظه نرخ‌ها را دنبال می‌کند و قطعا از افزایش نرخ سپرده‌ها استقبال نخواهد کرد.

خان تجریشی ادامه داد: کاهش سفته بازی در بازار‌های موازی بخصوص مسکن و خودرو به واسطه ابزار‌های مالیاتی و نظارتی اتفاق مثبتی برای بازار محسوب می‌شود که در صورت اجرای مالیات برای فعالیت‌های غیر مولد و نظارت بر تراکنش‌های دلالان، سوداگران این حوزه‌ها نهایتا چاره‌ای جز بازگرداندن نقدینگی به سمت بازار‌های شفاف ندارند و بازار سرمایه می‌تواند مقصد خوبی برای همه نوع سلیقه ریسک مختلف باشد. از صندوق‌های با درآمد ثابت تا صندوق‌های سرمایه گذاری پرخطر.

اجازه دهید تحلیل در بازار حاکم باشد نه هیجان

مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی تاکید کرد: نکته مهمی که هم مسولان و هم سرمایه گذران باید به آن توجه کنند این است که روند صعودی و نزولی بازار سرمایه مشابه آنچه در سال ۱۳۹۹ اتفاق افتاد دیگر تکرار نخواهد شد چه صعود‌های شارپ تحت تأثیر فشار ورودی نقدینگی و چه نزول‌های رعب آور ناشی از ترس و هیجان. آنهم به این علت است که شرایط و مفروضات بسیاری از جمله جریان ورودی نقدینگی به بازار، تجربه سرمایه گذران، سیاست‌های اقتصادی و... همانند گذشته نیست؛ بنابراین باید با بازار دست به عصا‌تر برخورد کرد و اجاز داد تحلیل و منطق هدایت بازار را به عهده بگیرد نه هیجان و تشویق و رپروتاژ آگهی برای بازار.

وی خاطرنشان کرد: تحلیل‌ها در این دوران بر اساس سود آوری شرکت‌ها و ارزش ذاتی سهم خواهد بود و نه فشار تقاضا هیجانی ناشی از روانه شدن پول‌های خرد. به همین علت صعود و یا نزول شارپ و همه جانبه را در بازار نخواهیم داشت مگر در شرایط فورس ماژور؛ لذا در برخی گروه‌ها شاهد عرضه هستیم و برخی دیگر تقاضا و عرضه‌های فعلی بازار نیز ناشی از همین روند تعادلی بازار است و این چرخش‌ها در بازار طبیعی است و ادامه خواهد داشت.

 

 

خبرنگار: ثریا نیکوصفت

نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل: