• کد خبر: ۴۷۲۹۸
مدیر معاملات برخط کارگزاری بانک صادرات ایران؛

بورس، عقب ماند/ شاید شرایط مناسب فعلی برای سرمایه گذاری به زودی تکرار نشود

یک کارشناس بازار سرمایه بیان کرد: با توجه به نرخ تورم، بورس از رشد جامانده و به نظر می رسد که حتما این روند جبران شود.

سهیلا نقی پور در گفتگو با عصر مالی با اشاره به شرایط فعلی بازار سرمایه گفت: بازار سرمایه در فاز انتظار به سر می‌برد، اما به طور کلی این روز‌ها شاهد فروش اوراق بدهی در تالار معاملات هستیم که برای ایجاد تعادل در بازار انتظار حمایت حقوقی‌ها را داریم.

وی درباره کم جان بودن معاملات بورس بیان کرد: انتشار و عرضه بیش از حد اوراق دولتی یکی از موارد مهم در شرایط فعلی است که باعث برهم زدن تعادل بازار سرمایه شده است، هم چنین قیمت‌های دستوری و دخالت دولت در برخی فعالیت‌های بورس از جمله دیگر عواملی هستند که باعث زیان انباشته و ناکارایی بازار سرمایه شدند.

این کارشناس بازار سرمایه اظهار کرد: با توجه به اینکه بازارگردان نقش اصلی و مهم در این وضعیت بازار را دارند، برای کمک به ثبات معاملات خرید‌های خود را معمولا با احتیاط بیشتر در ساعات پایانی بازار انجام میدهند.

نقی پور درباره حجم معاملات روزانه در بورس بیان کرد: در تهران روزانه بیش از ۴ هزار میلیارد تومان معاملات ارز‌های دیجیتال انجام می‌شود در صورتی که معاملات بازار سرمایه روزانه به بیش از ۷ هزار میلیارد تومان برسد تعادلی میان این دو بازار رقیب ایجاد می‌شود و آن زمان است که می‌توان گفت حجم معاملات رقم قابل قبولی را ثبت کرده است، اما برای رسیدن به این امر هم مجددا باید در انتظار حقوقی‌ها باشیم چرا که هنوز اعتماد مردم به بازار سرمایه برنگشته است.

مدیر معاملات برخط کارگزاری بانک صادرات ایران با اشاره به روند معاملات تا پایان سال گفت: بازار سرمایه تا پایان سال حالت نوسانی، اما رو به رشد و صعودی رو خواهد شد و با توجه به پارامتر‌های موجود در اقتصاد و بازار سرمایه پیش بینی می‌شود که شاخص به ۱۸۰۰ واحد برسد.

وی خاطر نشان کرد: در نیمه ابتدای سال تورم در کشور معادل ۱۸ درصد و رشد بورس ۶ درصد بوده است بنابراین شاخص بورس نسبت به قیمت دلار و گزارشات شش ماهه اول هنوز عقب است و جای صعود بیشتری دارد.

این کارشناس بازار سرمایه به صنایع برتر بازار اشاره کرد و گفت: گروه پالایشی‌ها و فلزات اساسی از جمله صنایع برتر بازار هستند، اما در صورت برداشته شدن تحریم‌ها صنعت حمل و نقل روند رو به رشدی خواهد داشت. اما به طور کلی سهم‌های موجود در بازار از نظر بنیادی وضعیت خوبی دارند محکوم به رشد در زمان نزدیک هستند به دلیل P/E خوبی که سهم‌ها دارند که ممکن است این جریان به زودی تکرار نشود.

 

 

خبرنگار: ثریا نیکوصفت

نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل: