• کد خبر: ۴۷۹۰۷
همایون دارابی عنوان کرد؛

حجم مبنا، تله بازارسرمایه

مدیر عامل سبدگردان داریوش معتقد است که حجم مبنا یکی از معضلات بازار سرمایه است چون این امر باعث شده تا اصلاح قیمت سهام به درستی انجام نگیرد.

همایون دارابی در گفتگو با عصر مالی با اشاره به اینکه پارامترهای درونی و بیرونی همزمان بر روند بازار سرمایه اثرگذار هستند، ابراز داشت: نمی توان این بازار را جدا از حاشیه ها و تصمیم های سیاسی و اقتصادی کلان کشور دانست.

مدیر عامل سبدگردان داریوش در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چه عواملی از مهم‌ترین ابهامات و ریسک‌های بازار سرمایه به شمار می‌روند، خاطرنشان کرد: قیمت گذاری دستوری، نرخ بهره، نرخ ارز ۴۲۰۰ تومانی و دلار نیمایی، همچنین لایحه بودجه ۱۴۰۱ از مهم‌ترین ابهاماتی هستند که شفافیت هرکدام می‌تواند منجر به شفافیت و بهبود شرایط بازار سرمایه شود. در عین حال، مواردی مانند حجم نقدینگی، وزن دهی به بازارگردان ها، اصلاح ذخیره قانونی شرکت ها، کاهش کارمزد و هزینه‌های اعتباری، بهبود فرایند توزیع سود نقدی، کنترل عرضه‌ها و توسعه ابزار‌ها به ویژه صندوق‌های سرمایه گذاری با هدف ارتقا نقدینگی می‌تواند فضای امن تری را برای سرمایه گذاری فراهم کند.

دارابی با تاکید بر لزوم افزایش شفافیت در بازار، تصریح کرد: برای مثال طی روز‌های اخیر، موضوع نقدینگی و مشخص شدن تکلیف برخی از موضوعات حساس مانند قیمت گذاری دستوری بر روند شاخص بورس تاثیر گذار بود، به طوری که شاهد روند نزولی این متغیر بودیم.

مدیرعامل سبدگردان داریوش گفت: همچنین بهبود فرایند معاملاتی با هدف کاهش صف‌های خرید و فروش و حذف حجم مبنا که به صورت تله در بازار عمل می‌کند، موجب شده اصلاح قیمت سهام با مشکل همراه شود.

وی ادامه داد: مباحث طرح شده در حوزه قیمت گذاری خودرو، حذف یا تداوم ارز ۴۲۰۰ تومانی و مواردی از این دست موجب شده تا سرمایه گذاران برای تصمیم گیری دچار ابهام و سردرگمی باشند.

مدیرعامل سبدگردان داریوش در پایان خاطرنشان کرد: باید تلاش کرد تا بازار سهام با شفافیت بیشتری همراه شود تا سهامداران درک بهتری از ارزندگی سهام داشته باشند.

نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل: