• کد خبر: ۴۷۹۱۱
محمد غفارپور؛

با تصمیمات اشتباه نه تنها بورس، بلکه اقتصاد هم متضرر می شود

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: بازارسرمایه، تمامیت اقتصاد نیست اما یکی از مهمترین بازیگران اقتصاد است. بنابراین نباید تصمیماتی اتخاذ کرد که فعالیت این بازار را تحت الشعاع قرار دهد.

محمد غفارپور، کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با عصرمالی با اشاره به اینکه باید برای بهبود وضعیت بازار سهام فکری اساسی کرد، گفت: باید متناسب با واقعیت‌های اقتصادی از شعار دادن بپرهیزیم و راهکار‌هایی که می‌تواند کمک حال دولت و اقتصاد باشد را اجرا کنیم.

وی افزود: کسری بودجه دولت بر هیچکس پوشیده نیست بنابراین دولت حق دارد به منظور جبران این کسری راه حلی با فایده بیشتر و ضرر کمتر انتخاب کند، به همین منظور است که فروش اوراق دولتی در بورس فعلا تنها راه برای کمک رسانی به دولت است بنابراین چرا با وجود اینکه اقتصاددان‌ها و مسئولان به این موضوع آگاهند این میزان مخالف دارد؟


قیمت گذاری دستوری در برخی صنایع فعلا الزامی است

این کارشناس بازار سرمایه در خصوص قیمت گذاری دستوری بیان کرد: با توجه به فشار تحریم‌ها هم اکنون در شرایط جنگ اقتصادی هستیم پس باید دولت برخی تدابیر کنترلی را اعمال کند، همه میدانیم که قیمت گذاری دستوری امری ناپسند در اقتصاد است، اما هم اکنون که همه صنایع و همه بخش‌های ریز اقتصادی تحت الشعاع تحریم هستند نمی‌توانیم بر اساس عرضه و تقاضا قیمت‌ها را تعیین کنیم پس قیمت گذاری دستوری در برخی صنایع فعلا الزامی است.

غفارپور عرضه‌های اولیه را نقطه قوت بورس دانست و گفت: برخی منتقد عرضه‌های اولیه در شرایط منفی بازار هستند در صورتی که اگر این عرضه‌ها با برنامه ریزی و به صورت منظم چه در وضعیت مثبت و چه منفی اجرا شود قطعا روح تازه‌ای به بازار سهام میبخشد. از طرفی شرکت‌های جدید حق دارند که وارد بازار سرمایه شوند و نمیتوانیم زمان را سد راه آن‌ها کنیم.

وی با اشاره به نرخ بهره بانکی اظهار کرد: همه مولفه‌های اقتصادی طی بازه زمانی بلند مدت ایجاد شدند و نمی‌توانیم یک شبه آن‌ها را تغییر دهیم بنابراین انتظار کاهش نرخ بهره بانکی برای رونق بورس، غیر منطقی است.

 

اقتصاد فقط بورس نیست

این کارشناس اقتصادی با انتقاد از اینکه اقتصاد فقط بورس نیست گفت: توقع ما این است که همه مدیران در سمت‌های مختلف فقط به نفع بورس گام بردارند چرا؟ چون فقط بورس را بال اقتصاد می‌دانیم در صورتی که بورس یکی از بازیگران مهم در کنار دیگران بازیگران اقتصادی است، همچنین اهمیت این بازار به حدی است که احاد جامعه را به خود جذب کرده است، پس باید تصیماتی اتخاذ شود که به این بازار لطمه وارد نکند، فعالان بزرگ مانند سازمان ها، بانک‌های دولتی و خصوصی در زمان نیاز بازار خریدار باشند نه فروشنده.

غفار پور بیان کرد: نباید اجازه دهیم که تازه واردان در ابتدای ورود معاملات حضوری انجام دهند، بلکه پس از گذشته یکسال با برگزاری یک آزمون و کسب نمره قبولی امکان معاملات آنلاین را داشته باشند و اینکه فعلا عرضه‌های اولیه در هفته‌های پررونق انجام شود.

وی با اشاره به اینکه باید امکان خرید و فروش سهم به مدیران بورسی داده شود، اظهار کرد: باید شرایط را به گونه‌ای مهیا کنیم که مدیران و سایر نیرو‌های بورسی امکان خرید و فروش تا سقفف ۲۵۰ میلیون تومان در بازار و سقف ۵۰۰ میلیون تومان از صندوق‌های سرمایه گذاری داشته باشند، باید بین متولیان و فعالان بورس منافع مشترکی ایجاد شود، اگر افرادی که بر بورس تصمیم گیری می‌کنند یا نظارت می‌کنند نتوانند منافعی از آن کسب کنند دیگر رکود این بازار چندان اهمیتی برای آن‌ها ندارد، اما اگر در این منافع مشترک شود اهمیت بیشتری هم قائل هستند.

این کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: بهتر است مجددا EPS‌ها و انطباق آن با عملکرد دوره‌ای اعلام شود، اما باید ارزش ویژه سهم اعلام شود، چون برخی شرکت‌ها در حقوق صاحبان سهام اندوخته‌ها و سود انباشته چند برابر EPS سال دارند که باید مشخص شود.

غفارپور تا کید کرد: برخی از پارامتر‌های عنوان شده زمانبر و برخی دیگر در حال حاضر هم می‌توان اجرا کرد، با اهمیت دادن به این موارد و تحلیل جامع اقتصاد می‌توان جان دوباره‌ای به بازار سهام داد که نباید آن را نادیده گرفت.

نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل: