• کد خبر: ۴۷۹۵۱
احمد اشتیاقی عنوان کرد؛

شفافیت معاملاتی در گرو اصلاحات/ ریزش شاخص توجیه ندارد

یک کارشناس بازار بیان کرد: چالش بازار سرمایه از سالهای گذشته تا امروز برطرف نشده و تغییر نکرده است، باید اصلاحاتی در موضوعات مختلف مانند قیمت گذاری دستوری، بازار ارز، بودجه دولت و ... صورت بگیرد تا شفافیت در بازارها ایجاد شود.

احمد اشتیاقی در گفتگو با عصرمالی درباره وضعیت بازار سرمایه گفت: افت مکرر شاخص، بازخورد منفی در بازار سرمایه القا کرد، اما بورس بازاری است که در هر شرایط راه خود را پیدا کرده و پس از مدتی رویه طبیعی را از سر می گیرد، بنابراین سهامداران نباید نگران نباشند، چون ثابت شده که با سرمایه گذاری بلند مدت در این بازار، بازدهی قابل قبولی نصیب سرمایه گذاران می شود.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه نسبت قیمت به عایدی بیشتر شرکت ها در بورس هم اکنون در حدود ۵ مرتبه است، ابراز داشت: بنابراین قیمت ها ارزنده است، اما حجم فروش هم بالاست. به همین دلیل قیمت ها به تعادل نرسیده و روند بازار منفی است. در حالی که با رفع ابهامات اقتصادی یاد شده در کنار تقویت تقاضا، می تواند قیمت ها را به قیمت های تعادلی نزدیک کرد.

وی افزود: حجم بیشتر نقدینگی موجود در بورس، مختص به سرمایه گذارانی است که در هر شرایطی پای بازار سهام ایستادند، به بیان دیگر حرفه ای های بازار هستند که بازار را دوباره بر مدار تحلیل و منطق قرار دادند، اما اینکه گاهی اوقات شاخص هم وزن و شاخص کل در تضاد رفتاری با هم هستند به این دلیل است که گاهی استقبال به سهم های کوچک است و گاهی سهم های بزرگ.

قیمت گذاری دستوری، مهمترین چالش بازار

این کارشناس بازار سرمایه قیمت‌گذاری دستوری را مهمترین چالش این بازار در شرایط فعلی عنوان کرد و گفت: از آنجایی که فاصله قیمت دستوری و قیمت در بازار آزاد زیاد شده، متاسفانه موضوع قیمت گذاری دستوری بیشتر از هر دوره دیگری مشکل زا شده و صنایع مختلفی را درگیر کرده که به تبع آن بازار سرمایه را دچار چالش شده است.

اشتیاقی اظهار کرد: از طرف دیگر کسری بودجه دولت، فروش اوراق دولتی و ... هم باعث کاستی و رفتار محتاطانه سهامداران در بازار سهام شده است، چون کارشناسان معتقدند ممکن است برای جبران کسری بودجه و اجبار شرکت ها در خرید اوراق دولتی، فشار قیمتی به بازار تحمیل می شود.

این کارشناس بازار سرمایه درباره روند صعودی نرخ دلار و تاثیر آن بر روند معاملات بازار سهام گفت: نرخ دلار در بازار آزاد و سامانه نیما روند افزایشی گرفته است بنابراین ریزش شاخص یا روند منفی توجیه قابل قبولی ندارد، مگر اینکه عواملی مانند ابهامات تصمیمات دولتی در گروه های حساس بازار سدی قدرتمند برای صعود شاخص کل باشند. 

نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل: