• کد خبر: ۴۸۰۰۳

واکاوی نوسانات بورس/ تحلیل همیشه جواب می دهد

یک کارشناس بازار سرمایه اظهار کرد: برخی تصمیمات اقتصادی ریزش بورس را رقم زده است.

حمزه کریمی در گفتگو با عصرمالی با اشاره به کاهش قیمت سهام شرکت ها در بازار سرمایه گفت: افزایش نرخ بهره بین بانکی و فروش اوراق دولتی در بازار، جرقه ای برای ریزش قیمت ها شد.
وی افزود: متاسفانه نرخ بهره بین بانکی به صورت غیر رسمی در بازار پول افزایش یافته است، در تیرماه این نرخ ۱۸ درصد بود، اما هم اکنون نزدیک به ۲۱ درصد شده است.
کریمی یکی دیگر از عوامل خروج نقدینگی از بازار سرمایه را رشد برخی بازار‌های موازی دانست و گفت: تبلیغات و اخباری که از بازار رمزارز‌ها در فضای مجازی مخابره می‌شود باعث شده تا مردم به خروج از بورس و ورود به بازار ارز‌های دیجیتال روی بیاورند. در صورتی که این بازار ریسک بالاتری نسبت به بورس دارد، همچنین از آنجایی که طی چند روز اخیر قیمت طلای جهانی و ارز بالا رفته برخی دوباره به سمت بازار سکه روانه شدند.
کریمی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا بازار تحلیل پذیر است یا خیر؟ بیان کرد: هیچوقت بازار تحلیل ناپذیر نبوده، حتی در شرایطی که مدام با رشد قیمت‌ها مواجه بودیم و اخطار‌های مکرری به سهامداران می‌شد هم تحلیل وجود داشت، اگر تحلیل وجود نداشته باشد قیمت‌ها یا همیشه صعودی هستند یا نزولی. موضوعی که حائز اهمیت است اینکه به نظر نمی‌رسد بیش از ۱۰ درصد افرادی که سال ۹۹ وارد بورس شدند به دنبال آموزش معاملات بازار سرمایه رفته باشند.
وی افزود: گاهی اوقات شاهد دستکاری در معاملات بازار یا مشکلات قیمت‌های دستوری هستیم که البته کم کم در تحلیل‌ها هم نمایان می‌شوند، اما به طور کلی اگر سرمایه گذاران تحلیل بپذیرند یا نپذیرند، بورس راه خود را ادامه می‌دهد.

 

پیش از خرید سهم، سودده بودن را بررسی کنید


این کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: ریزش‌های بازار فقط و فقط به علت ترس سهامداران است، با توجه به نرخ تورم در کشور و درجا زدن قیمت سهام در بورس ترجیح می‌دهند مابقی سرمایه خود را از این بازار خارج کنند.
کریمی در پایان ابراز داشت: سهامداران حتما پیش از انتخاب سهم مورد نظرشان، گزارش عملکرد شرکت، تحلیل بنیادی یا تکنیکال آن و دیگر موارد لازم را بررسی کنند و مطمئن شوند که در بازه زمانی سودده آن خرید انجام دهند. اگر سودساز باشد یعنی فعالیت آن بر مدار مثبت است، اما اگر منفی باشد پس گزینه سرمایه گذاری هم نیست، شرکت‌های تولیدی و واسطه‌ای زیادی در بازار سهام قابل شناسایی هستند، اما به طور مشخص‌تر شرکت‌های پالایشی و پتروشیمی فعلا وضعیت بهتری نسبت به سایر گروه‌ها دارند.

نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل: