• کد خبر: ۴۸۰۵۲
مجتبی شهبازی بیان کرد؛

تحلیل بنیادی؛ چراغ راهنمای کلاف سردرگم بورس

یک کارشناس بازار سرمایه می‌گوید با توجه به نسبت قیمت به درآمد سهم‌ها و معاملات روز بازار تنها راه نجات، تحلیل بنیادی و صبوری سهامداران است.

مجتبی شهبازی در گفتگو با عصرمالی، گفت: بازار سرمایه برعکس سایر بازارها شاخص‌های قابل اعتماد زیادی دارد، اگر سرمایه گذاری هوشمندانه رفتار کند و درگیر جو عمومی بازار و رفتارهای جمعی کوتاه مدت نشود قطعا با گزینه های سرمایه گذاری خیلی خوبی در این بازار روبرو خواهد شد.

وی درباره وضعیت این روزهای بورس بیان کرد: شرایط این روزهای بازار کلاف سردرگمی است که نشات گرفته از موضوعاتی مانند ابهامات مذاکرات هسته ای، مشخص نبودن برنامه های اقتصادی دولت، تجربه و دانش اندک سهامداران تازه وارد و جو رسانه ای نامناسب علیه بورس است. همه این مسائل باعث شده تا بازار نتواند در مدار طبیعی خود معاملات را دنبال کند.

بورس این روزها ریسک ندارد

این کارشناس بازار سرمایه  تحلیل بنیادی را راه حل اساسی این روزهای معاملات بازار سهام دانست و گفت: تنها چراغ راهنمای ما در این آشفته بازار تحلیل بنیادی است، در بازاری که سهم‌های با نسبت قیمت به درآمد حدود چهار بسیار است و میانگینP/E  بازار حدود شش مرتبه است چرا باید ریسکی متصور بود؟ بازار راه خود را خواهد رفت ولی برای افراد صبور این فرصت‌ها تبدیل به سود خواهد شد.

شهبازی ادامه داد: حجم معاملات این روزها چندان چنگی به دل نمی‌زند، جذابیت‌های قیمتی، در کنار اخبار نسبتا خوب از مذاکرات و پالس‌هایی مثبت طرف های غربی احتمالا منجر به تقویت تقاضا و کاهش ریسک متصور شده توسط عموم سهامداران خواهد شد. در صورتی که اتفاقات ناامید کننده بعدی در مذاکرات احیای برجام رخ ندهد طی ماه های باقی مانده تا آخر سال شاخص روند مثبتی را در پیش رو خواهد داشت.

این کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: به طور کلی با توجه به وضعیت نامناسب سایر بازارهای رقیب قطعا، بهترین راه برای کنترل نقدینگی افسار گسیخته؛ بورس است. بهتر است سرمایه گذاران با تکیه بر تحلیل اقدام به انتخاب یک پرتفوی بهینه از سهام‌ با پتانسیل کنند و اسیر جو عمومی بازار نشوند.

نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل: