• کد خبر: ۴۹۰۹۵
حمیدرضا میرمعینی؛

اصلاح قانون بازار سرمایه فوریت دارد

یک کارشناس بازار سرمایه بیان کرد: اصلاح قانون بازار سرمایه برای به روز رسانی یک ضرورت است که باید هر چه زودتر اتفاق بیوفتد.

حمیدرضا میرمعینی، کارشناس بازار سرمایه در خصوص پیش نویس اصلاح قانون بازار سرمایه  به عصرمالی گفت:  اخیرا هجمه های زیادی علیه پیش نویس اصلاح قانون بازار سرمایه در شبکه های اجتماعی بوجود آمده است  در صورتی که اصلاح قانون متناسب با شرایط فعلی ضرورت دارد، هر چند که این پیش نویس نمی تواند تمامی نقایص و کاستی های بازار سرمایه را حل کند اما باز هم گامی در جهت توسعه است.

وی افزود: ارتقا سطح و جایگاه رئیس سازمان بورس و حضور وی در هیئت دولت می تواند اتفاق بسیاری مثبتی تلقی شود به طوری که بازار سرمایه برای اولین بار یک کرسی در هیئت دولت خواهد داشت.

این کارشناس بازار سرمایه اظهار کرد: حضور رئیس سازمان بورس می تواند در موضوعات، مصوبات و سیاستگذاری های مرتبط با بازار سرمایه اثر گذار باشد همچنین بتواند در هیئت دولت از منافع این بازاردفاع کرده و یا دیگر اعضا را تشویق به اجرای فعالیت های مثبت در جهت توسعه بازار کند، اگر این اتفاق بیوفتد قطعا جایگاه واقعی بازار سرمایه در اقتصاد کشورمان مشخص می شود.

میرمعینی درخصوص ترکیب شورای عالی بورس اظهار کرد: هر چقدر سهم بخش خصوصی و افراد مستقل، کارشناسان، متخصصین و فعالان بازار سرمایه بیشتر باشد می تواند ترکیب بهتری برای تصمیمات حرفه ای و منطقی در بازار باشد.

وی به نحوه قیمت گذاری دستوری از جمله خوارک پتروشیمی ها، بهره برداری مالکانه و مالیات ها اشاره کرد وگفت: به نظر می رسد تا امروز این امور قاعده گذاری درستی نداشت و به فراخور دولت برای تامین کسری بودجه در خصوص آن تصمیم گرفته می شد ولی تعیین مقدار ثابت و بلند مدت می تواند اثرات بسیاری خوبی داشته باشد، بنابراین با تحقق این امر طبیعتا صنایع مختلف تکلیف خود را خواهند دانست و امور پیش بینی پذیرتر خواهد شد و می توان آینده فعالیت شرکت های مختلف مشخص باشد.

وی درباره بند آموزش و کنترل فضای مجازی در پیش نویس اصلاح بورس نیز گفت: با توجه به اطلاع رسانی که در حوزه فضای مجازی وجود دارد این امر می تواند قاعده مند تر شود با این حال بیشترین انتقادات به پیش نویس قانون بازار سرمایه نیز حول همین محور می چرخد به طوری که به  بسته شدن حدود اختیارات فضای مجازی بر می گردد.

میرمعینی خاطرنشان کرد: بخش مهمی از گمراهی ها و سوء استفاده از فعالان مبتدی تازه وارد به بازار سرمایه از طریق فضای مجازی اتفاق می افتد به طوری که هر فردی با هر میزان سواد مالی اقدام به کانال های آموزشی بورس برای منتفع شدن خود می کرد به همین دلیل با سیگنال دهی این کانالها و انحراف از اطلاع رسانی درست بازار دچار التهاب می شد که عواقب آن را امروزه می بینیم.

وی افزود: باید سازمان بورس سازوکاری را در پیش گیرد تا از انتشار اطلاعات نادرست جلوگیری شود و اطلاعات درست به دست تمامی افراد و فعالان بازار برسد.

این کارشناس بازار سرمایه در خصوص کانون سهامداران حقیقی نیز یادآور شد: جای کانون سهامداران حقیقی در بازار سرمایه همیشه خالی بوده است به طوری که این نهاد می تواند با توجه به وجود گروه های قدرت، از حقوق سهامداران حقیقی و خرد دفاع کند.

 

 

 

نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل: