• کد خبر: ۴۹۱۲۲

عضویت اعضای غیرموظف هیات‌ مدیره در بیش از ۳ شرکت ممنوع شد

سازمان بورس با اعلام ممنوعیت عضویت غیرموظف اعضای هیات‌مدیره بصورت مستقیم یا به نمایندگی از شخص حقوقی همزمان در بیش از ۳ شرکت اعلام کرد: حسابرسان موارد عدم‌ رعایت را گزارش‌‎ کنند.

به گزارش عصر مالی، مصطفی علوی رییس اداره نظارت بر حسابرسان معتمد و گزارشگری مالی سازمان بورس اعلام کرد: پایش اجرای دقیق دستورالعمل حاکمیت شرکتی یکی از اقدامات قابل توجه سازمان بورس در سال جاری بود.

هیات‌مدیره‌ شرکت‌های پذیرفته شده در بورس و فرابورس نباید بصورت مستقیم یا به نمایندگی از شخص حقوقی همزمان در بیش از ۳ شرکت به عنوان عضو غیرموظف هیأت‌ مدیره انتخاب شوند. همچنین اعضای هیأت‌مدیره شرکت‌ها موظف هستند اقرارنامه‌ای در خصوص رعایت این موضوع طبق تبصره ۶ ماده ۴ دستورالعمل حاکمیت شرکتی به کمیته انتصابات شرکت ارائه دهند.

با توجه به آنکه در قسمت تعاریف ماده یک دستورالعمل حاکمیت شرکتی، تعریفی از واژه شرکت ارائه نشده و قیدی نیز از نظر نوع شرکت عنوان نشده در صورتی که شخص، عضو هیأت‌مدیره یکی از شرکت‌های پذیرفته شده در بورس تهران یا فرابورس باشد، مجاز به تصدی در بیش از ۳ شرکت (اعم از پذیرفته شده یا غیر آن) به عنوان عضو غیرموظف هیأت‌مدیره نیست.

چنانچه فرد مذکور، عضو غیرموظف باشد در نهایت می‌تواند در ۲ شرکت دیگر به عنوان غیرموظف انتخاب شود. با این وجود در صورتی که عضو هیأت‌مدیره موظف باشد، می‌تواند در ۳ شرکت دیگر به عنوان عضو غیرموظف انتخاب شود. حسابرسان شرکت‌ها موظف هستند موارد عدم‌ رعایت دستورالعمل حاکمیت شرکتی را در گزارش‌‎ها درج کنند تا در صورت لزوم برخورد قانونی صورت پذیرد.

نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل: