• کد خبر: ۴۹۵۷۲
دبیر کمیته بورس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق ایران تشریح كرد:

چالش‌هاى پیش روى بازار سرمایه

دبیر کمیته بورس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق ایران ضمن تحلیل چالش‌هاى پیش رو در روند معاملات بورس گفت: طی ماه های پیش رو، نحوه تصمیم گیرى در مواجه با چالش هاى پیش روی اقتصاد، می تواند عامل فراز و فرود بازارمالی کشور باشد و به تبع تصمیمات صحیح یا غلط تاثیر خود را بر بازار سرمایه خواهد گذاشت.
 
 
به گزارش عصرمالی، على سامانی فرد، دبیر کمیته بورس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق ایران در گفت و گو با پایگاه خبرى مدار اقتصادى به چالش هاى تهدیدکننده معاملات بورس اشاره کرد و گفت: در نیمه نخست سال جاری باید در خصوص برخی مسایل مهم تصمیم گیرى شود که تحقق هر یک از آنها بر روند معاملات بازار سهام تاثیرگذار است، بدین معنا که اجرای آنها می تواند به عنوان یک فرصت یا تهدید، وضعیت این بازار را تحت الشعاع قرار دهد.

وى به نخستین چالش پیش رو در مسیر معاملات بازار سرمایه اشاره کرد و اظهار داشت: در ابتدا مساله مربوط به انرژی به عنوان مهمترین موضوع تاثیرگذار بر روند بازار محسوب مى شود، چنین بحثى که انرژی در ایران و دنیا به چه شکل خواهد بود و ایران تا چه میزان برای بحث مربوط به حامل های انرژی مانند گاز، برق، نفت، بنزین و گازوئیل دارای برنامه است، جزو مسایلى است که آینده این بازار را تحت تاثیر قرار مى دهد.

دبیر کمیته بورس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق ایران خاطرنشان کرد: اکنون پیش بینى هایى برای تابستان امسال در زمینه افزایش دمای شدید هوا انجام شده و قطعا برخى از صنایع با پیک مصرف برق روبرو می شوند؛ بنابراین احتمال قطعی برق و گاز صنایع برای امسال می تواند به عنوان تهدید تلقی شود.

وی به دیگر مسایل تاثیرگذار بر روند معاملات بورس در حوزه انرژى اشاره کرد و افزود: ابهام در زمان پایان جنگ روسیه و اوکراین، اقتصاد جهانی را تحت تاثیر قرار داده و در صورت تداوم آن،‌ دنیا به سمت بحران انرژی پیش می رود.

وی با بیان اینکه برخی از کشورها تدابیری را برای جلوگیری از ایجاد بحران اتخاذ کرده‌اند، تاکید کرد: برنامه ریزی و ارایه راه کارهای جایگزین از سوی مدیران اقتصادی کشور با فرض بر بحران جهانی اقتصاد ضروری است و اگر در این زمینه تعلل شود تبعات منفی به همراه دارد.

سامانى فرد ادامه داد: به عنوان مثال ایران می‌تواند از این تهدید، یک فرصت ایده آل بسازد و بحث جایگزیی گاز را در پیش بگیرد.

قیمت کامودیتی‌ها عاملى بر روند معاملات بورس

وى به دیگر مسایل تاثیرگذار بر معاملات بورس در ٦ ماه نخست سال اشاره کرد و گفت: مساله دیگر مربوط به تورم جهانی و قیمت کامودیتی‌ها است. کاهش شدید قیمت کامودیتی ها در 6 ماه آینده چندان قابل تصور نیست؛ بنابراین از این ناحیه می توان فرصتی را برای بازار سرمایه متصور بود.

سامانى فرد اعلام کرد: موضوع دیگر مساله سیاست خارجی ایران و نیز حصول توافق در برجام است؛ توافق یا عدم توافق در برجام فرصت‌ها و تهدید‌های متفاوتی را با خود به همراه دارد و اقتصاد کشور را تحت تاثیر خود قرار مى دهد.

دبیر کمیته بورس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق ایران ادامه داد: نرخ ارز، نرخ تورم، تراز تجاری ایران و تسهیل صادرات صنایع دلار محور از جمله مسایلی هستند که نتیجه برجام می تواند واکنش متفاوتی را نسبت به آنها به همراه داشته باشد، برای مثال به نظر می رسد معاملات این روزهای بازار نشان از انتظار تورمی توسط فعالان بازار در اقتصاد کشور داشته باشد.

دولت سیزدهم به دنبال سیاست ثبات نرخ ارز

وى گفت: موضوع نرخ ارز به عنوان مهمترین مساله مربوط به برجام است؛ در این زمینه دولت نشان داده به دنبال سیاست ثبات نرخ ارز است. اکنون نیز قیمت ها در بازار ارز متعادل است و چندان شاهد صعود و نزول شدید نرخ ارز نیستیم.

سیاست های دولت در زمینه بازار بدهی و بازار پول

دبیر کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانى ایران مساله دیگر را سیاست های دولت در زمینه بازار بدهی و بازار پول دانست و افزود: این سیاست ها به طور مستقیم بر بازار سرمایه تاثیرگذار هستند. باید دید دولت تا چه میزان نسبت به تصمیم اتخاذ شده از سوی وزیر اقتصاد در خصوص سقف بهره بین بانکی پایبند خواهد بود.

وى ادامه داد: به نظر می رسد دولت حداقل در 6 ماه آتی به این تصمیم پایبند باشد اما امیدواریم دولت در بخش بازار بدهی، سیاستی را که در ماه های پایانی سال گذشته در پیش گرفته بود ادامه ندهد و زمینه ساز ایجاد تورم در بازار بدهی نشود.

دبیر کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانى ایران اظهار داشت: مساله مربوط به عربستان و یمن و پایبندى آنها، روابط ایران با روسیه و قرداد آنها، پایبندی چین به توافق 25 ساله، عضویت ایران به پیمان شانگهای از جمله موارد تشکیل دهنده بخشی از پازل توسعه اقتصاد ایران هستند و نحوه تصمیم گیرى در مواجهه با آنها، می تواند عامل فراز و فرود بازارمالی کشور باشد و به تبع تصمیمات صحیح یا غلط تاثیر خود را بر بازار سرمایه خواهد گذاشت.

نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل: