• کد خبر: ۴۹۶۴۱

خبر شوکه‌کننده همتی درباره چاپ پول در دولت روحانی

عبدالناصر همتی رئیس سابق بانک مرکزی در کلاب هاوس در پاسخ به این سوال که شما به عنوان بانک مرکزی هر سال یا در چند سال چقدر پول می‌توانستید چاپ کنید گفت: ما در مورد چاپ پول [قلابی] سقفی نداریم یعنی قانون مجلس و یا دولت برای ما سقفی تعیین نکرده است، این اختیار بانک مرکزی است که بنا به سیاست‌های اقتصادی مدیر کل تعیین می‌شود، هیچ کجای قانون یا آیین‌نامه‌ای گفته نشده بانک مرکزی اختیار دارد اینقدر پول چاپ کند، سقفش این قدر است.

به گزارش عصرمالی، به نقل از بورسان، مجموع پولی که ما به اصطلاح متداول در چند دفعه چاپ کردیم ۲۰۰ هزار میلیارد بود که برایش پشتوانه تعریف کردیم مثلاً گفتیم ما از دولت پول نفتی که سال آینده می‌فروشد را سلف‌خری کردیم، به دولت این رقم پول دادیم کارش راه بیفتد، گفتیم ما پولهای بلوکه شده در کره جنوبی و یا بدهی گازی عراق را قبول می‌کنیم هروقت دادند می‌گیریم، انگار چک گرفتیم به دولت پول دادیم. که مجموع این طور پول‌ها به اضافه اختیاراتی که داشتیم جمعاً ۲۰۰ هزار میلیارد بود این مقدار نقدینگی اضافی است که ما وارد چرخه اقتصاد کردیم که البته چون فعلاً پشتوانه نداشت این پول[قلابی] تورم ایجاد کرد.
من محاسباتی داشتم و انتظار داشتیم حداکثر تورم ما (تورم کلی) ۳۵ درصد بشود ولی وقتی گزارش‌ها را می‌دیدم که وزارت صمت یا مراکز اقتصادسنجی و پژوهشی تورم را بالای ۵۰ درصد یا ۶۰ درصد با آمار استقرایی اعلام می‌کنند که مثلاً لوبیا کیلویی اینقدر بود حالا اینقدر شده و دنبال علت‌ها بودم.

ماجرای مقدار فروش نفت در دولت روحانی

اواخر متوجه شدم ای بابا دولت حقوق‌ها را بعضاً دوبرابر کرده یعنی ۱۰۰ درصد افزایش داده!!!!!
چند هزار میلیارد به رفع مشکل ریزگردها اختصاص داد.
تکمیل جاده بجنورد به شمال اینقدر، احیای دریاچه ارومیه N میلیارد!!!
زنگ زدم از آقای نوبخت پرسیدم از کجا؟، گفت از محل فلان و فلان. روز چهارشنبه‌ای بود رفتم سازمان برنامه و بودجه، دوستانه توضیح خواستم، آقای نوبخت فراموش کرده بود تلفنی به من چه گفته بودند، دیدم می‌گویند این شش‌ماهه اینقدر درآمد نفتی داشته‌ایم. رقمی نجومی گفتند. پرسیدم مگر الآن چقدر نفت (چه عددی بشکه) فروخته‌اید؟
یک عددی گفتند که رند بود، گفتم اینقدر نفت که قیمتش اینقدر نمی‌شود، خیلی رسوا بود، گفت واقعیتش ما هم مثل شما میزان صادرات نفت را نمی‌دانیم، جزو اسرار طبقه بندیه.
روزی دیگر با مهندس زنگنه در جلسه هیات دولت برخورد داشتم در حاشیه او را کنار کشیدم و با مزاح جوری که راحت باشد رقمی حدودی بگوید و رسمیت هم نداشته باشد و بتواند بگوید شوخی کردم، پرسیدم خودمانیم چقدر نفت در این نیمه سال فروخته‌اید، گفت این رقم. بعد هم گفت مزاح کردم، و باز به خنده گفت، دکتر جان اصول دین می‌پرسی؟ من خودم هم دقیق نمی‌دانم چقدر نفت می‌فروشیم و چند می‌فروشیم... و جدا شدیم.

*رفتم حساب کردم دیدم با هیچ حسابی این رقم‌هایی که آقای نوبخت به طرح‌ها می‌دهد جور در نمی‌آید.*

یادم آمد به حرف آقای آذری جهرمی که در جلسه ی ترحیم مادر دکتر خانیکی به من گفت به قول آقای دکتر روحانی بده تا بره، نمی‌دانم سر چی بود، آقای جهرمی گفت به قول دکتر روحانی بده تا بره.

متوجه شدم که آقای روحانی به آقای نوبخت گفته و اختیار داده و یا الزام کرده هر وزارتی یا هر سازمان دولتی هرقدر اعتبار خواست بدهد کاری نداشته باشد این رقمها در بانک مرکزی پشتوانه دارد یا ندارد.

یک روز که آقای نوبخت رقمی بالا برای یک پروژه حواله کرده بود من نامه را با توضیح یکی از معاونان دریافت کردم، که نوشته بود این پول خیلی زیاد است... نداریم.من هم اون سند را در کارتابل انداختم تا بعد با آقای نوبخت صحبت کنم.

دو سه روزی گذشت رئیس‌جمهوری (روحانی) خودش تماس گرفت؛ بی‌مقدمه و احوالپرسی گفت چرا پول این پروژه را نداده‌ای؟

گفتم از کجا بدهم؟ گفت رقم دادن که کجا ندارد سند بزن این عدد میلیارد داده شد، با بقیه‌اش کار نداشته باش...

اینجور نبود که کارِ دادن اعتبار معطل امضای من باشد، نه، اینها باصطلاح پول یا رقم را داده بودند، تازه بعدش برای من حواله می‌فرستادند. و اعتبارات بیشماری اختصاص دادند و تمام شد، که بنا بود بعداً سند تهیه کنند بفرستند. شاید هم هرگز نفرستادند و من دیگر رئیس نبودم.

تورم از ۶۰ درصد هم رد شد، و هنوز هم ادامه دارد، مگر بانک مرکزی دیگه پول جدید چاپ نکند تا شاید بعد از سه سال این خلاء پرشود پول‌ها[ی قلابی] پشتوانه پیداکنند، پول [واقعی] بشوند.

 

برچسب ها: همتی بانک
نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل: