• کد خبر: ۴۹۶۸۶
سیفی:

شرط ضمن عقد در قرض‌الحسنه مشکل شرعی دارد

یک متخصص امور بانکی گفت: در حال حاضر ایراداتی در نظام قرض‌الحسنه وجود دارد، مثلاً برخی بانک‌ها و مؤسسات شرط ضمن عقد قرض‌الحسنه را تعیین می‌کنند درصورتی‌که مشکل شرعی دارد.


به گزارش عصر مالی، دکتر محسن سیفی کارشناس اقتصادی و متخصص امور بانکی با اشاره به اینکه مبنای تأسیس بانک مرکزی تصویب قانون پولی و بانکی بود گفت: بعد از انقلاب و با تصویب قانون عملیات بانکداری بدون ربا، گسترش فرهنگ قرض‌الحسنه نیز قانونمند شد.

وی با اشاره به اهمیت گسترش فرهنگ قرض‌الحسنه در شبکه بانکی کشور اظهار کرد: بر اساس بند هشت قانون عملیات بانکداری بدون ربا، یکی از وظایف نظام بانکی در کشور افتتاح انواع حساب‌های قرض‌الحسنه جاری و پس‌انداز است.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه از حدود ۱۵ سال قبل تشکیل بانک‌های قرض‌الحسنه در دستور کار دولتمردان قرار گرفت گفت: موفقیت صندوق‌های قرض‌الحسنه در نظام بانکی تا حدودی حاصل شده، اما این موفقیت صددرصدی نبوده و توقع از بانکداری قرض‌الحسنه در کشور به طور کامل برآورده نشده است.

وی با بیان اینکه مسئولان اجتماعی و فرهنگی کشور باید به ترویج فرهنگ قرض‌الحسنه در کشور کمک کنند افزود: در حال حاضر ایراداتی در نظام قرض‌الحسنه وجود دارد مثلاً برخی بانک‌ها و مؤسسات شرط ضمن عقد قرض‌الحسنه را تعیین می‌کنند درصورتی‌که مشکل شرعی دارد و در تلاشیم که این ابهامات را حل کنیم.

متخصص امور بانکی با اظهار اینکه بانکداری قرض‌الحسنه حتی یک ریال هم از محل منابع قرض‌الحسنة مردم سرمایه‌گذاری نمی‌کند گفت: به‌خاطر همین هم وجه التزام دریافتی برای بانک هزینه نخواهد شد و فقط برای ترویج فرهنگ قرض‌الحسنه مصرف می‌شود.

وی ارائه خدمات الکترونیکی را از راهکار‌های ترویج فرهنگ قرض‌الحسنه در کشور عنوان کرد و گفت: بیش از ۲۰۰ میلیون برگ کاغذ از مجموعه بانکداری قرض‌الحسنه حذف شده و باتوجه‌به اینکه عملیات بانکداری قرض‌الحسنه یک عملیات خرد است این کار در دنیا به مجموعه‌های بزرگ آی‌تی واگذار می‌شود.

سیفی در این خصوص اظهار کرد: در حال حاضر افتتاح حساب و دریافت وام قرض‌الحسنه در برخی بانک‌های کشور به‌صورت الکترونیکی انجام می‌شود.

وی به دولت، شرکت‌های دولتی یا بخشی از شرکت‌های وابسته به نهاد‌های عمومی غیردولتی که مدیریتشان با دولت است پیشنهاد کرد که بخشی از منابع خود را در سیستم بانکداری قرض‌الحسنه متمرکز کنند و به همان افراد نیازمند تسهیلات در داخل شرکت‌ها هم تسهیلات قرض‌الحسنه ارائه دهند.

این متخصص امور بانکی با تأکید بر اینکه بانک مرکزی باید نظارت بر سپرده‌های نظام بانکی را دقیق‌تر کند گفت: اگر نظام بانکی و بانک مرکزی سخت‌گیری بیشتری روی زمان آزادسازی سپرده‌های دارای سود داشته باشند نظام بانکی قرض‌الحسنه هم دچار مشکل نخواهد شد.

نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل: